Domstole klar efter reform – politiet halter efter

Domstole er ved at rette fejl efter it-omlægningen. Politiets store konvertering går først i gang i weekenden, og afrunder de tre store offentlige reform-projekter.

Domstolsstyrelsen blev ramt af tre fejl i kølvandet på fusionen af 82 retskredse til 24 kredse.

Ulla Elmquist Nielsen, driftschef i Domstolsstyrelsen, fortæller, at sammenlægningen af it-systemerne fra 82 til 24 byretter forløb planmæssigt med kun tre mindre fejl.

Fejlene ramte domstolenes nye unikke e-mail adresser. Problemerne med omlægningen af adresserne blev dog allerede løst i begyndelsen af ugen.

Desuden har der været problemer med de nye retters registre over eksempelvis advokater.

Den tredje fejl har begrænset domstolenes adgang til afsluttede sager fra de tidligere 82 byretter.

Ulla Elmquist Nielsen forklarer, at den manglende adgang ikke har nogen større betydning for sagsbehandlingen.

– Det er adgangen til afsluttede byretssager, hvor der er faldet dom, og de har ikke indflydelse på verserende sager, siger hun og tilføjer, at de tre mindre problemer skulle være løst i løbet af fredag.

Det er firmaet DSI Data, som har udviklet Domstolsstyrelsens systemer, og det er også DSI Data, der i samarbejde med Domstolsstyrelsen, har gennemført omlægningen.

Politiet kommer sidst

Politiet går som de sidste i gang med konvertering og omlægning i weekenden.

Mens kommuner og domstole ser ud til at være igennem den kritiske omlægning, så har politiet kun gennemført mindre udrulninger af systemer.

Vicerigspolitichef Peter Carpentier fortæller, at den store omlægning finder sted i weekenden, for at genere politikredsene mindst muligt.

– Vi regner ikke med, at der er nogen problemer i det, siger Peter Carpentier.

Han forklarer, at politiet blandt andet skal lave en omfattende omlægning af adresser.

– Det er utroligt mange data, der skal konverteres, siger han og tilføjer, at det er CSC, som står for den praktiske del af omlægningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest