Domstole klar efter reform – politiet halter efter

Domstole er ved at rette fejl efter it-omlægningen. Politiets store konvertering går først i gang i weekenden, og afrunder de tre store offentlige reform-projekter.

Domstolsstyrelsen blev ramt af tre fejl i kølvandet på fusionen af 82 retskredse til 24 kredse.

Ulla Elmquist Nielsen, driftschef i Domstolsstyrelsen, fortæller, at sammenlægningen af it-systemerne fra 82 til 24 byretter forløb planmæssigt med kun tre mindre fejl.

Fejlene ramte domstolenes nye unikke e-mail adresser. Problemerne med omlægningen af adresserne blev dog allerede løst i begyndelsen af ugen.

Desuden har der været problemer med de nye retters registre over eksempelvis advokater.

Den tredje fejl har begrænset domstolenes adgang til afsluttede sager fra de tidligere 82 byretter.

Ulla Elmquist Nielsen forklarer, at den manglende adgang ikke har nogen større betydning for sagsbehandlingen.

– Det er adgangen til afsluttede byretssager, hvor der er faldet dom, og de har ikke indflydelse på verserende sager, siger hun og tilføjer, at de tre mindre problemer skulle være løst i løbet af fredag.

Det er firmaet DSI Data, som har udviklet Domstolsstyrelsens systemer, og det er også DSI Data, der i samarbejde med Domstolsstyrelsen, har gennemført omlægningen.

Politiet kommer sidst

Politiet går som de sidste i gang med konvertering og omlægning i weekenden.

Mens kommuner og domstole ser ud til at være igennem den kritiske omlægning, så har politiet kun gennemført mindre udrulninger af systemer.

Vicerigspolitichef Peter Carpentier fortæller, at den store omlægning finder sted i weekenden, for at genere politikredsene mindst muligt.

– Vi regner ikke med, at der er nogen problemer i det, siger Peter Carpentier.

Han forklarer, at politiet blandt andet skal lave en omfattende omlægning af adresser.

– Det er utroligt mange data, der skal konverteres, siger han og tilføjer, at det er CSC, som står for den praktiske del af omlægningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S