Domstole klar efter reform – politiet halter efter

Domstole er ved at rette fejl efter it-omlægningen. Politiets store konvertering går først i gang i weekenden, og afrunder de tre store offentlige reform-projekter.

Domstolsstyrelsen blev ramt af tre fejl i kølvandet på fusionen af 82 retskredse til 24 kredse.

Ulla Elmquist Nielsen, driftschef i Domstolsstyrelsen, fortæller, at sammenlægningen af it-systemerne fra 82 til 24 byretter forløb planmæssigt med kun tre mindre fejl.

Fejlene ramte domstolenes nye unikke e-mail adresser. Problemerne med omlægningen af adresserne blev dog allerede løst i begyndelsen af ugen.

Desuden har der været problemer med de nye retters registre over eksempelvis advokater.

Den tredje fejl har begrænset domstolenes adgang til afsluttede sager fra de tidligere 82 byretter.

Ulla Elmquist Nielsen forklarer, at den manglende adgang ikke har nogen større betydning for sagsbehandlingen.

– Det er adgangen til afsluttede byretssager, hvor der er faldet dom, og de har ikke indflydelse på verserende sager, siger hun og tilføjer, at de tre mindre problemer skulle være løst i løbet af fredag.

Det er firmaet DSI Data, som har udviklet Domstolsstyrelsens systemer, og det er også DSI Data, der i samarbejde med Domstolsstyrelsen, har gennemført omlægningen.

Politiet kommer sidst

Politiet går som de sidste i gang med konvertering og omlægning i weekenden.

Mens kommuner og domstole ser ud til at være igennem den kritiske omlægning, så har politiet kun gennemført mindre udrulninger af systemer.

Vicerigspolitichef Peter Carpentier fortæller, at den store omlægning finder sted i weekenden, for at genere politikredsene mindst muligt.

– Vi regner ikke med, at der er nogen problemer i det, siger Peter Carpentier.

Han forklarer, at politiet blandt andet skal lave en omfattende omlægning af adresser.

– Det er utroligt mange data, der skal konverteres, siger han og tilføjer, at det er CSC, som står for den praktiske del af omlægningen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job