Domstole klar efter reform – politiet halter efter

Domstole er ved at rette fejl efter it-omlægningen. Politiets store konvertering går først i gang i weekenden, og afrunder de tre store offentlige reform-projekter.

Domstolsstyrelsen blev ramt af tre fejl i kølvandet på fusionen af 82 retskredse til 24 kredse.

Ulla Elmquist Nielsen, driftschef i Domstolsstyrelsen, fortæller, at sammenlægningen af it-systemerne fra 82 til 24 byretter forløb planmæssigt med kun tre mindre fejl.

Fejlene ramte domstolenes nye unikke e-mail adresser. Problemerne med omlægningen af adresserne blev dog allerede løst i begyndelsen af ugen.

Desuden har der været problemer med de nye retters registre over eksempelvis advokater.

Den tredje fejl har begrænset domstolenes adgang til afsluttede sager fra de tidligere 82 byretter.

Ulla Elmquist Nielsen forklarer, at den manglende adgang ikke har nogen større betydning for sagsbehandlingen.

– Det er adgangen til afsluttede byretssager, hvor der er faldet dom, og de har ikke indflydelse på verserende sager, siger hun og tilføjer, at de tre mindre problemer skulle være løst i løbet af fredag.

Det er firmaet DSI Data, som har udviklet Domstolsstyrelsens systemer, og det er også DSI Data, der i samarbejde med Domstolsstyrelsen, har gennemført omlægningen.

Politiet kommer sidst

Politiet går som de sidste i gang med konvertering og omlægning i weekenden.

Mens kommuner og domstole ser ud til at være igennem den kritiske omlægning, så har politiet kun gennemført mindre udrulninger af systemer.

Vicerigspolitichef Peter Carpentier fortæller, at den store omlægning finder sted i weekenden, for at genere politikredsene mindst muligt.

– Vi regner ikke med, at der er nogen problemer i det, siger Peter Carpentier.

Han forklarer, at politiet blandt andet skal lave en omfattende omlægning af adresser.

– Det er utroligt mange data, der skal konverteres, siger han og tilføjer, at det er CSC, som står for den praktiske del af omlægningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S