Computerworld sender Wiki-eksperiment i luften

Computerworld har taget initiativ til et laboratorium, der skal udforske brugen af wikis. Navnet er wikilab.dk. Alle inviteres til at blande sig.

Wikimediet er ikke slået igennem i Danmark endnu. Ind til videre bruges wikis først og fremmest til onlineleksika, og kun nogle få virksomhederhar fået øjnene op for wikiens potentiale i de interne processer.

Derfor sætter Computerworld et eksperimenterende wiki-forum i søen.

Wikilab.dk skal drives af brugerne. Computerworld vil til gengæld foreslå wikiprojekter, som afprøver grænserne for, hvad wiki-indhold kan være.

Et skridt videre

Sammen med aktive brugere vil vi forsøge at nå et skridt videre med en teknologi, som er moden til at blive bredt ud til et større publikum end i dag.

Wiki-systemerne har allerede vist deres holdbarhed i udlandet.

Når verdens økonomiske top mødes til World Economic Forum i Davos senere i denne måned, bruger de et wikisystem til at planlægge og kommentere programmet.

Et andet eksempel er de amerikanske efterretningstjenester, som bruger wikis til vidensdeling på tværs af organisationer.

Wikiens grænser

I første omgang vil Wikilab komme til at rumme to eksperimenter.

Det ene eksperiment skal afdække, om wiki-brugerne kan vedligeholde en dynamisk webvejviser, hvor de til enhver tid bedste links samles.

Der bliver jævnligt vendt op og ned på hot og not på nettet, så en samling af gode links holder sjældent længe.

Øvelsen i forsøget er at skabe enighed.

Det andet forsøg er mere ambitiøst.

I kølvandet på debatten og det russiske download-site AllofMp3 kunne Computerworlds læsere konstatere, at der er langt til enighed om rettigheder og praksis på nettet.

Wikilab vil forsøge at skabe konsensus om, hvad næste skridt skal være.

Endnu flere forsøg er under forberedelse – blandt andet en virus-wiki om virusbekæmpelse er på tegnebrættet.

Brugernes site

Computerworld har valgt at placere forsøget uden for det normale Computerworld-univers.

Det er brugerne, der driver værket, og derfor skal brugerne have et stort ejerskab til stedet.

Computerworld rolle er at tage initiativer, kommentere og referere udviklingen på Wikilab.dk.

Samtidig med wikilaboratoriet går i luften, lancerer Computerworld også en wikiblog, hvor journalist Mads Bang og Thomas Møldrup, stud.it på ITU, vil kommentere wikiforsøgene – og se nærmere på andre wikis.

Så glæd dig til fredag, hvor Computerworld lukker op for wikilab.dk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura