Computerworld sender Wiki-eksperiment i luften

Computerworld har taget initiativ til et laboratorium, der skal udforske brugen af wikis. Navnet er wikilab.dk. Alle inviteres til at blande sig.

Wikimediet er ikke slået igennem i Danmark endnu. Ind til videre bruges wikis først og fremmest til onlineleksika, og kun nogle få virksomhederhar fået øjnene op for wikiens potentiale i de interne processer.

Derfor sætter Computerworld et eksperimenterende wiki-forum i søen.

Wikilab.dk skal drives af brugerne. Computerworld vil til gengæld foreslå wikiprojekter, som afprøver grænserne for, hvad wiki-indhold kan være.

Et skridt videre

Sammen med aktive brugere vil vi forsøge at nå et skridt videre med en teknologi, som er moden til at blive bredt ud til et større publikum end i dag.

Wiki-systemerne har allerede vist deres holdbarhed i udlandet.

Når verdens økonomiske top mødes til World Economic Forum i Davos senere i denne måned, bruger de et wikisystem til at planlægge og kommentere programmet.

Et andet eksempel er de amerikanske efterretningstjenester, som bruger wikis til vidensdeling på tværs af organisationer.

Wikiens grænser

I første omgang vil Wikilab komme til at rumme to eksperimenter.

Det ene eksperiment skal afdække, om wiki-brugerne kan vedligeholde en dynamisk webvejviser, hvor de til enhver tid bedste links samles.

Der bliver jævnligt vendt op og ned på hot og not på nettet, så en samling af gode links holder sjældent længe.

Øvelsen i forsøget er at skabe enighed.

Det andet forsøg er mere ambitiøst.

I kølvandet på debatten og det russiske download-site AllofMp3 kunne Computerworlds læsere konstatere, at der er langt til enighed om rettigheder og praksis på nettet.

Wikilab vil forsøge at skabe konsensus om, hvad næste skridt skal være.

Endnu flere forsøg er under forberedelse – blandt andet en virus-wiki om virusbekæmpelse er på tegnebrættet.

Brugernes site

Computerworld har valgt at placere forsøget uden for det normale Computerworld-univers.

Det er brugerne, der driver værket, og derfor skal brugerne have et stort ejerskab til stedet.

Computerworld rolle er at tage initiativer, kommentere og referere udviklingen på Wikilab.dk.

Samtidig med wikilaboratoriet går i luften, lancerer Computerworld også en wikiblog, hvor journalist Mads Bang og Thomas Møldrup, stud.it på ITU, vil kommentere wikiforsøgene – og se nærmere på andre wikis.

Så glæd dig til fredag, hvor Computerworld lukker op for wikilab.dk.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job