Apple klar med avanceret iPhone-mobiltelefon

Efter flere års spekulationer har Apple præsenteret sin nye iPhone, som bliver en blanding af en iPod, en mobiltelefon og en håndholdt computer. "En revolution", spår topchef Steve Jobs.

Artikel top billede

Som ventet af en spændt branche, løftede Apples topchef, Steve Jobs, tirsdag sløret for den længe ventede Apple-telefonen, da han tirsdag holdt sit indlæg på selskabets MacWorld-messe i San Francisco, USA.

Telefonen består af tre dele, nemlig henholdvis mobiltelefon, en widescreen-iPod med berørings-følsom kontrol-plade samt en internet-enhed.

- Jeg har set frem til denne dag i to et halvt år, sagde Steve Jobs.

Navnet er iPhone

Telefonen kommer til at hedde iPhone, og Steve Jobs bedyrede selvsikkert, at Apple ville ”revolutionere telefonen” med apparatet.

Den nye telefon vil blive leveret i to størrelser, nemlig henholdvis fire og otte gigabyte flash-hukommelse og bliver 11,6 millimeter tyk. Den ventes klar på det amerikanske marked til sommer.

Telefonens højopløsnings-skærm på 3,5 tommer kommer til at udgøre hele fronten, lød det fra Steve Jobs.

Den kommer desuden til automatisk at synkronere med iTunes, mail, foretrukne-listen samt en række andre ting, ligesom den vil få et kamera på to megapixel.

Apple-telefonen vil blive leveret med de trådløse WiFi- og Bluetooth-teknologier samt med Apples egen Safari-browser.

Som noget nyt, når det gælder avancerede mobiltelefoner, vil iPhone ikke få noget tastatur.

I stedet vil den anvende en meget præcis touch-screen, der bygger på en ny teknologi med navnet Multitouch, som Apple allerede har taget patent på.

Steve Jobs præsenterede desuden et stykke hardware, der via en trådløs forbindelse sender film, musik og billeder fra computeren til fjernsynet. Boksen, der lystrer navnet Apple tv, kommer med en 40 gigabyte stor harddisk, og de første kasser bliver sendt ud til forbrugerne i februar.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S