It-markedet: Flere aktører slås om mindre kontrakter

Massive omstruktureringer præger i disse år det nordiske marked for it-tjenester. "Tendensen er mindre kontrakter og flere aktører," siger Nils Molin, administrerende direktør i Sverige for analysehuset IDC.

Mindre kontrakter og flere til at slås om dem er den tydelige tendens, der præger det nordiske marked for it-tjenester i disse år.

- I 2003 og 2004 var det kæmpestore kontrakter inden for it-service og -udvikling, der kendetegnede markedet både i Danmark og i resten af Norden, siger Nils Molin, administrerende direktør i Sverige for analysehuset IDC.

Blandt de 10 største

Både Ericsson, Nordea og TDC var blandt de 10 største udbydere af multimillionkroners it-tjenestekontrakter i disse år.

- I dag er billedet et andet. Der er meget få af disse kæmpekontrakter, og der er betydelig flere til at slås om dem, siger Nils Molin.

Samtidig ser han en tendens til, at typen af kontrakter svinger fra rene outsourcing-kontrakter til i højere grad at omfatte konsulent-tjenester, hvor virksomhederne i modsætning til tidligere beholder ansvaret for it-installationen.

De små vokser

Konsekvensen for aktørerne i markedet er til at få øje på.

De små vokser kraftigt, mens de store som eksempelvis WM-data i Sverige og Tietoenator stadig vokser, men i et betydeligt langsommere tempo.

- I Sverige kan jeg nævne firmaer som konsulenthusene HiQ, Cybercom og Acando, der alle vokser kraftigt, mens WM-data i Danmark også har god vind i sejlene, siger Nils Molin.

Behov for SAP-ekspertise

Også større virksomheder som Acenture, Cap Gemini og til dels IBM vokser pænt, men det skyldes især, at de er positioneret godt til den vækst, der er i markedet for SAP-ekspertise i øjeblikket.

Parallelt med denne udvikling ser IDC en stadig mere udpræget mangel på kvalificerede it-medarbejdere, samtidig med at fænomenet med at lægge udvikling og andre tjenester offshore i lande med lavere lønomkostninger vokser sig stadig stærkere.

30. januar afholder IDC en konference i København, hvor disse tendenser bliver analyseret og debatteret i detaljer og hvor analysehuset præsenterer sit syn på, hvordan markedet forventes at udvikle sig, og hvilke konsekvenser det har for leverandørerne af it-tjenester.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S