Sikkerhedsfirma sælger ud til medarbejderne

To medarbejdere i sikkerhedsfirmaet Ezenta har hver købt 20 procent af aktierne og indtræder som fuldgyldige partnere i selskabet. Ezentas direktør anser medejerskab som et strategisk værktøj.

Intet forpligter en ansat mere, end hvis han ejer en bid af virksomheden.

Den filosofi ligger til grund for, at de to medarbejdere i sikkerhedsfirmaet Ezenta, Errit Müller og Jesper Sobol, ved årsskiftet hver overtog 20 procent af aktierne i deres arbejdsplads.

- Det er min filosofi, at i en konsulentvirksomhed som Ezenta er produktionsapparatet lig med de mennesker, der arbejder i selskabet, siger Jens Thonke, administrerende direktør, Ezenta.

Et strategisk værktøj

Selskabet oplevede en kraftig nedgang i omsætning fra 2004 til 2005 og undgik kun med nød og næppe et underskud sidste år.

- Anser du også medejerskab som et strategisk værktøj, der både binder nøglepersoner og samtidig bringer kapital til virksomheden?

- Det gør jeg. Specielt sådan som markedet er i øjeblikket, er det afgørende vigtigt at kunne holde på sine medarbejdere, siger Jens Thonke.

Fik et godt tilbud

Han fremhæver omkostningerne ved at få ansat de rigtige folk og få dem i gang, og det ærgerlige i, at en konkurrent så måske kommer med et godt tilbud, som den nye medarbejder ikke kan stå for.

- Allerede da jeg ansatte Errit Müller og Jesper Sobol tilbage i slutningen af 2005, begyndte dialogen om et muligt medejerskab, fortæller Jens Thonke.

Aftalen om medejerskab betyder i Ezentas tilfælde, at de to nye medejere og den administrerende direktør låser hinanden i tre år, hvor de er forpligtede til i fællesskab at udvikle forretningen.

Både faste og freelancere

Errit Müller fortsætter i stillingen som teknisk direktør med ansvar for konsulentforretningen, mens Jesper Sobol er direktør med ansvar for Ezentas forretningsudvikling.

Selskabet Ezenta, der er seks år gammelt, specialiserer sig i rådgivning, samt implementering og drift af it-sikkerhedsløsninger.

I dag har virksomheden 18 fastansatte medarbejdere og derudover seks faste freelancekonsulenter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job