Tirsdagens aviser om it

Lægen kan læse med i sygehusets journal. Nyt Århus-firma bag intelligent kabelsøger. Nyt websystem klarer oversættelserne. Boligpriser klikkes ned i pris på internettet. Succes med bredbånd til storbybeboerne. Staten klar til at betale for Tetra.

Lægen kan læse med i sygehusets journal

2,2 mio. danskere kan fra i dag give den praktiserende læge og vagtlægen lov til at læse med i journalen fra hospitalet. "Det giver bedre behandling," lover både læger og regioner. For mindre end en måned siden fik patienterne selv via nettet adgang til at se deres egen journal i starten i det gamle Viborg Amt og i løbet af året i det meste af landet. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Nyt Århus-firma bag intelligent kabelsøger

Det århusianske iværksætterfirma Dansk Industri Optimering er efter omtrent et års udviklingsarbejde klar til at sende et nyt produkt på gaden. Produktet er en intelligent kabelsøger, der lynhurtigt opsporer et kabelbrud og dermed sparer industrien for store summer. (Børsen)

Nyt websystem klarer oversættelserne

Virksomheden Web Word System har udviklet et oversættelsessystem, der som det eneste i verden er webbaseret. Oversættelsessystemet er bygget op på to databaser og kan i princippet dække alverdens sprog. "Samtlige medarbejdere i en virksomhed, ligegyldigt hvor de sidder placeret geografisk, kan anvende systemet," forklarer administrerende direktør Aage Ramsgaard, Web Word System. (Børsen)

Boligpriser klikkes ned i pris på internettet

Mange boligsøgende danskere klikker sig ind på ejendomsmæglernes hjemmesider og afgiver et pristilbud på en bolig. Home lagde ud, og siden er flere andre mæglere kommet med på bølgen. I går meddelte Realmæglerne, at de også følger trop, og for en uge siden hoppede EDC-mæglerne med. Flere andre, blandt andet Base 1 og Danbolig overvejer lignende tiltag. (Børsen)

Succes med bredbånd til storbybeboerne

Fem udbrydere fra internetudbyderen Cybercity har haft held til – med en moderne og enkel forretningsmodel – at kapre mere end 10.000 kunder i de store byområder i og omkring Storkøbenhavn. Fullrate hedder firmaet, og foreløbig sælger det internet- og telefoniforbindelser til kunder i større danske byer. Startskuddet til det nye internetfirma kom, da Cybercity blev solgt til Telenor, og de fem daværende medarbejdere blev overbevist om, at hvis de ville føre deres tanker ud i livet, måtte det blive i eget regi. Teleanalytiker mener, at de fem har udnyttet et oplagt hul i markedet, som de store kunne have lukket. (Børsen)

Staten klar til at betale for Tetra

Kommunerne, regionerne og deres beredskaber kan ånde lettet op. De har ingen grund til at frygte store ekstraregninger, når de på et tidspunkt forpligtes til at benytte den særlige "walkie-talkie-kommunikation," der går under navnet Tetra. Skulle det vise sig, at en kommune får ekstra udgifter, når staten på et tidspunkt tvinger den ind under det kommende og landsdækkende Tetranet, "så vil staten dække ekstraomkostningerne," siger Ib Valsborg, der er kommitteret i Finansministeriet, som står for udbuddet af det nationale radionet. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S