Microsoft vil købe sig til rettelser i Wikipedia

Microsoft har tilbudt en australsk blogger penge for at rette i artikler på det brugerdrevne leksikon Wikipedia. Tiltaget skaber heftig diskussion i wikipedia-communitiet.

I mandags skrev den australske softwareingeniør, Rick Jelliffe, på sin blog, at Microsoft havde tilbudt ham betaling for at rette i forskellige artikler på wikipedia.org. Tilbuddet har affødt en følelsesladet debat på hans blog.

Microsoft havde tidligere henvendt sig til Wikipedia, men ikke fået noget svar.

- Microsoft fik ikke noget svar. Derfor besluttede vi, at det var vigtigt at udpege nogen til at tage hånd om de fejl, der var i visse artikler, lyder det fra Microsofts talsperson, Cathrine Brooker.

Wikipedia er et online leksikon, som alle frit kan redigere. Det bliver næsten udelukkende drevet af frivillige.

Omkring 1.000 frivillige administrere den engelsksprogede version af Wikipedia, og sammen sætter de retningslinierne for sitet.

Tilføjelser og rettelser

Rick Jelliffes blog-indlæg har genereret mere end 130 kommentarer, der både taler for og imod tilbuddet fra Microsoft.

Microsoft ønskede at få lavet tilføjelser eller rettelser i artikler om OpenDocument Format, der er et open source fil-format og i artikler om Microsoft Office Open XML, som kan ses som en konkurrent til open source formatet.

- Meningen med Microsofts samarbejde med Jelliffe var at få flere personer til at skrive i artiklerne, så de kunne blive mere informative, siger Cathrine Brooker.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S