Krak ruster sig til juridisk slagsmål om dybe links

Krak vil ikke give sig i kampen om dybe links. I stedet opfordrer selskabet utilfredse kunder til at henvende sig til selskabet.

Computerworld erfarer, at Krak har tilkaldt advokater med speciale i it-sager.

Det skyldes, at selskabet blandt andet vil have en vurdering af, hvordan det står i sagen mod firmaer, der nægter at betale for at linke dybt via Kraks hjemmeside.

Og Krak mener selv, at selskabet står godt.

- Vi har vores juridiske grundlag på plads for vores forretningsmodel. Og de virksomheder, der har et problem, kan jo kontakte os, siger direktør for Kraks kort & data, Peter Sejer Dypevåg.

Han vil ikke udtale sig direkte om de verserende sager.

Men han påpeger, at han er klar til at forsvare Kraks ophavsrettigheder til kortene i en eventuel retssag mod kommercielle virksomheder, der overtræder Kraks copyright-politik.

Tidligere har Kraks skelnen gået mellem cvr-registrerede og privatpersoner.

Men grænsen synes nu at være rykket til kommercielle virksomheder og ikke-kommercielle virksomheder, hvor sidstnævnte dog ikke er klart defineret fra Kraks side endnu.

Kraks trafik ikke påvirket

Peter Sejer Dypevåg peger på, at bloggermiljøets kritik af Krak ikke har påvirket trafikken på selskabets hjemmeside.

Heller ikke antallet af folk, der linker til Krak, er der blevet rykket på efter den seneste uges debat om retten til dybe links.

Bloggermiljøet har ellers henvist til Webkonsortiet (W3C), som er et internationalt konsortium, der sætter fremtidsrettede standarder for brugen af World Wide Web.

Konsortiet har nemlig tidligere erklæret, at ”ethvert forsøg på at forbyde dybe links er en misforståelse af teknologien og en trussel mod hele nettets funktion”.

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S