Krak ruster sig til juridisk slagsmål om dybe links

Krak vil ikke give sig i kampen om dybe links. I stedet opfordrer selskabet utilfredse kunder til at henvende sig til selskabet.

Computerworld erfarer, at Krak har tilkaldt advokater med speciale i it-sager.

Det skyldes, at selskabet blandt andet vil have en vurdering af, hvordan det står i sagen mod firmaer, der nægter at betale for at linke dybt via Kraks hjemmeside.

Og Krak mener selv, at selskabet står godt.

- Vi har vores juridiske grundlag på plads for vores forretningsmodel. Og de virksomheder, der har et problem, kan jo kontakte os, siger direktør for Kraks kort & data, Peter Sejer Dypevåg.

Han vil ikke udtale sig direkte om de verserende sager.

Men han påpeger, at han er klar til at forsvare Kraks ophavsrettigheder til kortene i en eventuel retssag mod kommercielle virksomheder, der overtræder Kraks copyright-politik.

Tidligere har Kraks skelnen gået mellem cvr-registrerede og privatpersoner.

Men grænsen synes nu at være rykket til kommercielle virksomheder og ikke-kommercielle virksomheder, hvor sidstnævnte dog ikke er klart defineret fra Kraks side endnu.

Kraks trafik ikke påvirket

Peter Sejer Dypevåg peger på, at bloggermiljøets kritik af Krak ikke har påvirket trafikken på selskabets hjemmeside.

Heller ikke antallet af folk, der linker til Krak, er der blevet rykket på efter den seneste uges debat om retten til dybe links.

Bloggermiljøet har ellers henvist til Webkonsortiet (W3C), som er et internationalt konsortium, der sætter fremtidsrettede standarder for brugen af World Wide Web.

Konsortiet har nemlig tidligere erklæret, at ”ethvert forsøg på at forbyde dybe links er en misforståelse af teknologien og en trussel mod hele nettets funktion”.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS