iMotions kåret som Danmarks bedste it-iværksætter

Softwareudvikleren iMotions fejede tirsdag eftermiddag al modstand til side og løb med Edison-prisen 2007 for næsen af ni andre it-iværksættere. Dermed kan iMotions kalde sig Danmarks dygtigste it-iværksætter.

Softwareudvikleren iMotions – Emotions Technology er netop blevet tildelt Edison-prisen 2007 som et synligt bevis på, at det er Danmarks dygtigste it-iværksætter.

Prisen uddeles af Computerworld i samarbejde med it-væksthuset 5te på IT-universitetet.

Prisen blev overrakt under taktfaste klapsalver i IT-Universitetets auditorium, som dannede ramme om finalen i Edison-konkurrencen.

iMotions – Emotion Technology var oppe i mod ni andre finalister, der gjorde hvad de kunne for at trække sig sejrrigt ud af konkurrencen.

Men uden held, da iMotions var en suveræn vinder hos dommerpanelet. Daintel og Motto løb med anden- og tredjepladsen.

Løb også med publikumsprisen

Derudover vandt iMotions også publikumsprisen, da flertallet af de fremmødte havde iMotions som deres favorit.

Dommerpanelet begrundede blandt andet valget af iMotions med, at selskabet overbevisende præsenterede et meget spændende og originalt produkt.

Vel at mærke samtidig med, at det følger meget klare og ambitiøse forretnings- og vækstplaner.

Kernen i iMotions forretningsmodel er udvikling af software, som kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi.

Det har selskabet udviklet til et produkt, der gør det muligt at måle folks følelsesmæssige reaktion, når de ser en reklame.

Produktet er allerede solgt til en række virksomheder herhjemme, og den første kunde er også landet i USA.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S