iMotions kåret som Danmarks bedste it-iværksætter

Softwareudvikleren iMotions fejede tirsdag eftermiddag al modstand til side og løb med Edison-prisen 2007 for næsen af ni andre it-iværksættere. Dermed kan iMotions kalde sig Danmarks dygtigste it-iværksætter.

Softwareudvikleren iMotions – Emotions Technology er netop blevet tildelt Edison-prisen 2007 som et synligt bevis på, at det er Danmarks dygtigste it-iværksætter.

Prisen uddeles af Computerworld i samarbejde med it-væksthuset 5te på IT-universitetet.

Prisen blev overrakt under taktfaste klapsalver i IT-Universitetets auditorium, som dannede ramme om finalen i Edison-konkurrencen.

iMotions – Emotion Technology var oppe i mod ni andre finalister, der gjorde hvad de kunne for at trække sig sejrrigt ud af konkurrencen.

Men uden held, da iMotions var en suveræn vinder hos dommerpanelet. Daintel og Motto løb med anden- og tredjepladsen.

Løb også med publikumsprisen

Derudover vandt iMotions også publikumsprisen, da flertallet af de fremmødte havde iMotions som deres favorit.

Dommerpanelet begrundede blandt andet valget af iMotions med, at selskabet overbevisende præsenterede et meget spændende og originalt produkt.

Vel at mærke samtidig med, at det følger meget klare og ambitiøse forretnings- og vækstplaner.

Kernen i iMotions forretningsmodel er udvikling af software, som kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi.

Det har selskabet udviklet til et produkt, der gør det muligt at måle folks følelsesmæssige reaktion, når de ser en reklame.

Produktet er allerede solgt til en række virksomheder herhjemme, og den første kunde er også landet i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos