CIO-tænketank: It begynder i folkeskolen

CIO Innovation Forum: Folkeskolen bør være bedre til at udstyre danskerne med de kompetencer, som er nødvendige for at drage fordel af at leve i verdens førende it-nation. Computerworlds tænketank af it-folk er enig.

Artikel top billede

CIO Innovation Forum: Folkeskolen skal spille en central og afgørende rolle i at sikre danskerne de it-kompetencer, der er nødvendige for, at landet kan udnytte og videreudvikle placeringen som en af verdens førende it-nationer.

Det var hovedkonklusionen da Computerworlds og Dansk IT's tænketank, CIO Innovation Forum, onsdag holdt sit første møde på Axelborg i hjertet af København med deltagelse af cirka 30 it-chefer og organisations- og branchefolk.

Bred indsats påkrævet

Deltagerne var enige om, at folkeskolens indsat ikke nødvendigvis betyder, at politikerne på Christiansborg skal kræve endnu et fag på skoleskemaet – tværtimod er der brug en meget bredere indsats med række en forskellige værktøjer på tværs af fag og årgange.

- Når vi tager fat i diskussionen om digitale kompetencer nu, så er det fordi, debatten generelt viser, at der er mangel på digitale kompetencer i Danmark, sagde formanden for CIO Innovation Forum, Lars Mathiesen, der også er formand for Dansk IT og CIO i Nykredit-

Han pegede på, at det endnu ikke er for sent.

- Og netop derfor fokuserer vi nu på at formulere, hvad digitale kompetencer er, og hvordan vi kan bruge dem, sagde han.

Folkeskolen central

Den godt fem timer lange diskussion mundede ud i en række forslag til at gøre noget ved it-kompetencer både for almindelige brugere og danskere med egentlige it-uddannelser.

Og folkeskolens rolle var et centralt udgangspunkt for en række af forslagene, selv om ingen pegede på, at it skal være et konkret fag.

Derimod blev der fremlagt en ide om at spørge elever, lærere og skolebestyrelsernes organisationer om, hvad de mener er nødvendigt for at udnytte informationsteknologien bedre i folkeskolens undervisning.

Større it-krav til lærerstuderende

Der var også flere forslag om at tage fat i læreruddannelsen.

Dels ved at finde de mest it-progressive seminarier og bruge dem som gode eksempler.

Dels ved at stille krav til de lærerstuderende om at deltage i udviklingen af digitale undervisningsmaterialer.

Sidstnævnte er en proces, der med udgangspunkt i Danmarks særlige pædagogiske traditioner kan blive til en ny vækstbranche for Danmark samtidig med, at de digitale undervisningsmaterialer udvikler it-anvendelsen og dermed it-kompetencerne i den danske folkeskole.

Det var CIO hos Pen-Sam, Klaus Kvorning Hansen, og rektor for IT-Universitetet, Mads Tofte, der havde udarbejdet det oplæg, som ligger til grund for de mange forslag.

De to oplægsholdere vil nu samle forslagene til en konklusion, der bliver tilgængelig på hjemmesiden for CIO Innovation Forum som et oplæg til yderligere diskussion frem til årsmødet i august.

De havde til gengæld inviteret værten på DR-radioprogrammet Harddisken, Henrik Føhns, som opponent til deres oplæg.

Pas på selvfedmen

Henrik Føhns advarede de it-professionelle mod at blive for selvfede og i stedet fokusere på at skabe rollemodeller som Janus Friis, der jo først rigtig blev inviteret indenfor i branchens varme, da iværksætterprojektet Skype blev solgt til eBay, og som i dag bedriver forretninger fra sin base i London.

Uunder diskussionen om fremtidens digitale kompetencer blev der da også sat fokus på it-rollemodeller, som Danmark ikke bare har brug for flere af – men også for en helt ny type af.

Hvem er digitaliseringens helte?

Her lød det, at digitaliseringens nye helte ikke nødvendigvis er dem, der har solgt en it-virksomhed for en formue.

Det er snarere de danskere, der bruger it-kompetencerne til at bygge nye højteknologiske vindmøller, udvikle nye finansprodukter eller noget helt tredje, der kan skabe udvikling på andre områder end decideret it, og som dermed er med til at fjerne den nørd-agtige etiket på it-job.

CIO Innovation Forum er oprettet af Dansk IT og Computerworld for løbende at skabe diskussion om og forslag til, hvordan it bedst understøtter innovationen i Danmark.

Frem til august skal en møderække i CIO Innovation Forum skabe grundlaget for Danmarks digitale masterplan, som skal inspirere beslutningstagere i både politik og erhverv i deres daglige arbejde.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job