CIO-tænketank: It begynder i folkeskolen

CIO Innovation Forum: Folkeskolen bør være bedre til at udstyre danskerne med de kompetencer, som er nødvendige for at drage fordel af at leve i verdens førende it-nation. Computerworlds tænketank af it-folk er enig.

Artikel top billede

CIO Innovation Forum: Folkeskolen skal spille en central og afgørende rolle i at sikre danskerne de it-kompetencer, der er nødvendige for, at landet kan udnytte og videreudvikle placeringen som en af verdens førende it-nationer.

Det var hovedkonklusionen da Computerworlds og Dansk IT's tænketank, CIO Innovation Forum, onsdag holdt sit første møde på Axelborg i hjertet af København med deltagelse af cirka 30 it-chefer og organisations- og branchefolk.

Bred indsats påkrævet

Deltagerne var enige om, at folkeskolens indsat ikke nødvendigvis betyder, at politikerne på Christiansborg skal kræve endnu et fag på skoleskemaet – tværtimod er der brug en meget bredere indsats med række en forskellige værktøjer på tværs af fag og årgange.

- Når vi tager fat i diskussionen om digitale kompetencer nu, så er det fordi, debatten generelt viser, at der er mangel på digitale kompetencer i Danmark, sagde formanden for CIO Innovation Forum, Lars Mathiesen, der også er formand for Dansk IT og CIO i Nykredit-

Han pegede på, at det endnu ikke er for sent.

- Og netop derfor fokuserer vi nu på at formulere, hvad digitale kompetencer er, og hvordan vi kan bruge dem, sagde han.

Folkeskolen central

Den godt fem timer lange diskussion mundede ud i en række forslag til at gøre noget ved it-kompetencer både for almindelige brugere og danskere med egentlige it-uddannelser.

Og folkeskolens rolle var et centralt udgangspunkt for en række af forslagene, selv om ingen pegede på, at it skal være et konkret fag.

Derimod blev der fremlagt en ide om at spørge elever, lærere og skolebestyrelsernes organisationer om, hvad de mener er nødvendigt for at udnytte informationsteknologien bedre i folkeskolens undervisning.

Større it-krav til lærerstuderende

Der var også flere forslag om at tage fat i læreruddannelsen.

Dels ved at finde de mest it-progressive seminarier og bruge dem som gode eksempler.

Dels ved at stille krav til de lærerstuderende om at deltage i udviklingen af digitale undervisningsmaterialer.

Sidstnævnte er en proces, der med udgangspunkt i Danmarks særlige pædagogiske traditioner kan blive til en ny vækstbranche for Danmark samtidig med, at de digitale undervisningsmaterialer udvikler it-anvendelsen og dermed it-kompetencerne i den danske folkeskole.

Det var CIO hos Pen-Sam, Klaus Kvorning Hansen, og rektor for IT-Universitetet, Mads Tofte, der havde udarbejdet det oplæg, som ligger til grund for de mange forslag.

De to oplægsholdere vil nu samle forslagene til en konklusion, der bliver tilgængelig på hjemmesiden for CIO Innovation Forum som et oplæg til yderligere diskussion frem til årsmødet i august.

De havde til gengæld inviteret værten på DR-radioprogrammet Harddisken, Henrik Føhns, som opponent til deres oplæg.

Pas på selvfedmen

Henrik Føhns advarede de it-professionelle mod at blive for selvfede og i stedet fokusere på at skabe rollemodeller som Janus Friis, der jo først rigtig blev inviteret indenfor i branchens varme, da iværksætterprojektet Skype blev solgt til eBay, og som i dag bedriver forretninger fra sin base i London.

Uunder diskussionen om fremtidens digitale kompetencer blev der da også sat fokus på it-rollemodeller, som Danmark ikke bare har brug for flere af – men også for en helt ny type af.

Hvem er digitaliseringens helte?

Her lød det, at digitaliseringens nye helte ikke nødvendigvis er dem, der har solgt en it-virksomhed for en formue.

Det er snarere de danskere, der bruger it-kompetencerne til at bygge nye højteknologiske vindmøller, udvikle nye finansprodukter eller noget helt tredje, der kan skabe udvikling på andre områder end decideret it, og som dermed er med til at fjerne den nørd-agtige etiket på it-job.

CIO Innovation Forum er oprettet af Dansk IT og Computerworld for løbende at skabe diskussion om og forslag til, hvordan it bedst understøtter innovationen i Danmark.

Frem til august skal en møderække i CIO Innovation Forum skabe grundlaget for Danmarks digitale masterplan, som skal inspirere beslutningstagere i både politik og erhverv i deres daglige arbejde.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job