CIO-tænketank: It begynder i folkeskolen

CIO Innovation Forum: Folkeskolen bør være bedre til at udstyre danskerne med de kompetencer, som er nødvendige for at drage fordel af at leve i verdens førende it-nation. Computerworlds tænketank af it-folk er enig.

Artikel top billede

CIO Innovation Forum: Folkeskolen skal spille en central og afgørende rolle i at sikre danskerne de it-kompetencer, der er nødvendige for, at landet kan udnytte og videreudvikle placeringen som en af verdens førende it-nationer.

Det var hovedkonklusionen da Computerworlds og Dansk IT's tænketank, CIO Innovation Forum, onsdag holdt sit første møde på Axelborg i hjertet af København med deltagelse af cirka 30 it-chefer og organisations- og branchefolk.

Bred indsats påkrævet

Deltagerne var enige om, at folkeskolens indsat ikke nødvendigvis betyder, at politikerne på Christiansborg skal kræve endnu et fag på skoleskemaet – tværtimod er der brug en meget bredere indsats med række en forskellige værktøjer på tværs af fag og årgange.

- Når vi tager fat i diskussionen om digitale kompetencer nu, så er det fordi, debatten generelt viser, at der er mangel på digitale kompetencer i Danmark, sagde formanden for CIO Innovation Forum, Lars Mathiesen, der også er formand for Dansk IT og CIO i Nykredit-

Han pegede på, at det endnu ikke er for sent.

- Og netop derfor fokuserer vi nu på at formulere, hvad digitale kompetencer er, og hvordan vi kan bruge dem, sagde han.

Folkeskolen central

Den godt fem timer lange diskussion mundede ud i en række forslag til at gøre noget ved it-kompetencer både for almindelige brugere og danskere med egentlige it-uddannelser.

Og folkeskolens rolle var et centralt udgangspunkt for en række af forslagene, selv om ingen pegede på, at it skal være et konkret fag.

Derimod blev der fremlagt en ide om at spørge elever, lærere og skolebestyrelsernes organisationer om, hvad de mener er nødvendigt for at udnytte informationsteknologien bedre i folkeskolens undervisning.

Større it-krav til lærerstuderende

Der var også flere forslag om at tage fat i læreruddannelsen.

Dels ved at finde de mest it-progressive seminarier og bruge dem som gode eksempler.

Dels ved at stille krav til de lærerstuderende om at deltage i udviklingen af digitale undervisningsmaterialer.

Sidstnævnte er en proces, der med udgangspunkt i Danmarks særlige pædagogiske traditioner kan blive til en ny vækstbranche for Danmark samtidig med, at de digitale undervisningsmaterialer udvikler it-anvendelsen og dermed it-kompetencerne i den danske folkeskole.

Det var CIO hos Pen-Sam, Klaus Kvorning Hansen, og rektor for IT-Universitetet, Mads Tofte, der havde udarbejdet det oplæg, som ligger til grund for de mange forslag.

De to oplægsholdere vil nu samle forslagene til en konklusion, der bliver tilgængelig på hjemmesiden for CIO Innovation Forum som et oplæg til yderligere diskussion frem til årsmødet i august.

De havde til gengæld inviteret værten på DR-radioprogrammet Harddisken, Henrik Føhns, som opponent til deres oplæg.

Pas på selvfedmen

Henrik Føhns advarede de it-professionelle mod at blive for selvfede og i stedet fokusere på at skabe rollemodeller som Janus Friis, der jo først rigtig blev inviteret indenfor i branchens varme, da iværksætterprojektet Skype blev solgt til eBay, og som i dag bedriver forretninger fra sin base i London.

Uunder diskussionen om fremtidens digitale kompetencer blev der da også sat fokus på it-rollemodeller, som Danmark ikke bare har brug for flere af – men også for en helt ny type af.

Hvem er digitaliseringens helte?

Her lød det, at digitaliseringens nye helte ikke nødvendigvis er dem, der har solgt en it-virksomhed for en formue.

Det er snarere de danskere, der bruger it-kompetencerne til at bygge nye højteknologiske vindmøller, udvikle nye finansprodukter eller noget helt tredje, der kan skabe udvikling på andre områder end decideret it, og som dermed er med til at fjerne den nørd-agtige etiket på it-job.

CIO Innovation Forum er oprettet af Dansk IT og Computerworld for løbende at skabe diskussion om og forslag til, hvordan it bedst understøtter innovationen i Danmark.

Frem til august skal en møderække i CIO Innovation Forum skabe grundlaget for Danmarks digitale masterplan, som skal inspirere beslutningstagere i både politik og erhverv i deres daglige arbejde.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank