Google dømt for at stjæle avis-nyheder

Med trussel om dagbøder i millionklassen skal Google omgående ophøre med at citere belgiske aviser på Googles nyhedstjeneste, Google News. Afgørelsen kan få konsekvenser for søgemaskinernes indtog i nyhedsverdenen.

Artikel top billede

Google er blevet dømt for at have krænket belgiske avis-udgiveres ophavsret ved at publicere udgaver af avis-artikler på Googles egen nyhedsside.

Afgørelsen lægger sig på linie med en tidligere afgørelse fra en domstol i Bruxelles, hvor Google blev dømt til at fjerne alt indhold, der stammede fra Belgiens fransk- og tysksprogede aviser.

- Google er ikke undtaget fra copyright-lovgivningen, lød det i afgørelsens time fra den belgiske domstol.

Kan føre til flere sager

Afgørelsen kan blive et springbræt for andre lignende sagsanlæg og dermed indskrænke søgemaskinernes mulighed for at publicere copyright-beskyttet materiale på deres sites.

De pågældende belgiske aviser er repræsenteret ved organisationen Copiepresse, som har argumenteret med, at Google har haft indtjening på andres arbejde.

Google erklærer sig "skuffet" over afgørelsen og overvejer nu at anke den højere op i systemet.

- Det er vores opfattelse, at Google News helt igennem er lovlig, lyder det fra selskabet.

Bøde nedsat

Google peger på, at selskabet kun offentliggør en kort gengivelse af avis-historierne. Brugerne må klikke sig videre ind på den pågældende avis' egen hjemmeside for at læse den fulde artikel.

Domstolen nedsatte dog den tidligere afgørelses bøde.

Det betyder, at Google nu skal betale 117.000 kroner i dagbøder per dag, der går, uden at de pågældende artikler bliver fjernet. Tidligere hed det syv millioner kroner per dag.

Copiepresse har nu andre af de store søgemaskiner i kikkerten.

Organisationen har nemlig også klaget til Microsofts MSN-division og Yahoo over deres brug af avis-indhold. Indtil videre har klagerne dog ikke ført til deciderede sagsanlæg.

Microsoft meddeler, at selskabet nu vil fjerne alle links til belgiske aviser fremfor at blive involveret i en retssag.

EU-Kommissionen vil nu kigge nærmere på copyright-lovene i EU.

- Det er noget, som vi følger med stor interesse, lyder det fra Oliver Drewes, EU-talsmand i ophavsretlige spørgsmål.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S