Google dømt for at stjæle avis-nyheder

Med trussel om dagbøder i millionklassen skal Google omgående ophøre med at citere belgiske aviser på Googles nyhedstjeneste, Google News. Afgørelsen kan få konsekvenser for søgemaskinernes indtog i nyhedsverdenen.

Artikel top billede

Google er blevet dømt for at have krænket belgiske avis-udgiveres ophavsret ved at publicere udgaver af avis-artikler på Googles egen nyhedsside.

Afgørelsen lægger sig på linie med en tidligere afgørelse fra en domstol i Bruxelles, hvor Google blev dømt til at fjerne alt indhold, der stammede fra Belgiens fransk- og tysksprogede aviser.

- Google er ikke undtaget fra copyright-lovgivningen, lød det i afgørelsens time fra den belgiske domstol.

Kan føre til flere sager

Afgørelsen kan blive et springbræt for andre lignende sagsanlæg og dermed indskrænke søgemaskinernes mulighed for at publicere copyright-beskyttet materiale på deres sites.

De pågældende belgiske aviser er repræsenteret ved organisationen Copiepresse, som har argumenteret med, at Google har haft indtjening på andres arbejde.

Google erklærer sig "skuffet" over afgørelsen og overvejer nu at anke den højere op i systemet.

- Det er vores opfattelse, at Google News helt igennem er lovlig, lyder det fra selskabet.

Bøde nedsat

Google peger på, at selskabet kun offentliggør en kort gengivelse af avis-historierne. Brugerne må klikke sig videre ind på den pågældende avis' egen hjemmeside for at læse den fulde artikel.

Domstolen nedsatte dog den tidligere afgørelses bøde.

Det betyder, at Google nu skal betale 117.000 kroner i dagbøder per dag, der går, uden at de pågældende artikler bliver fjernet. Tidligere hed det syv millioner kroner per dag.

Copiepresse har nu andre af de store søgemaskiner i kikkerten.

Organisationen har nemlig også klaget til Microsofts MSN-division og Yahoo over deres brug af avis-indhold. Indtil videre har klagerne dog ikke ført til deciderede sagsanlæg.

Microsoft meddeler, at selskabet nu vil fjerne alle links til belgiske aviser fremfor at blive involveret i en retssag.

EU-Kommissionen vil nu kigge nærmere på copyright-lovene i EU.

- Det er noget, som vi følger med stor interesse, lyder det fra Oliver Drewes, EU-talsmand i ophavsretlige spørgsmål.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S