FBI giver svensk politi kurser i at jage pirater

Svensk politi har inviteret Hollywood og FBI til at undervise i bekæmpelse af pirater på nettet.

Den amerikanske filmindustri i skikkelse af Motion Picture Association skal sammen med det amerikanske forbundspoliti, FBI, undervise det svenske politi i bekæmpelsen af pirater, der ulovligt kopierer film samt andet copyright-beskytte indhold og efterfølgende distribuerer det via nettet.

Det er i første omgang seks politifolk fra den svenske politihøjskole, der skal tage kurset i ophavsret, piratkopiering og fildeling.

På skemaet står blandt andet bekæmpelse af begreber som topsites, der er hemmelige FTP-servere samt camcording, der er videooptagelser af premierefilm, som er foretaget i biografernes mørke.

De seks politimænd skal efterfølgende stå for størstedelen af politiets efterforskning af brud på copyright-reglerne og piratkopiering i fremtiden, skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Sverige er frihavn for pirater

Uddannelsen kommer i forlængelse af, at Sverige er blevet fremstillet som frihavn for piratkopiering.

Broderlandet er ifølge en undersøgelse, foretaget af ophavsretsorganisationen International Intellectual Property Alliance (IIPA), det land i verden, der har flest Direct Connect-forbindelser i verden.

IIPA siger i undersøgelsen, at Sverige distribuerer mange piratkopier via internettet og, at myndighederne ikke har bekæmpet problemet på effektiv vis.

Det skal der nu sættes en stopper for med uddannelsen af en dedikeret politistyrke.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere