Danske Athena vil på børsen - forventer 30 mio. kr.

Danske Athena IT-Group forventer at hente 25-40 millioner kroner ved en børsnotering på First North. "Vi er klar med en strategi for vækst både herhjemme og i udlandet," siger Athenas direktør, Peter Kroul.

Artikel top billede

Danske Athena IT-Group, der blandt andet leverer CAD-systemer og konsulentydelser til byggebranchen, vil noteres på minibørsen First North, hvor selskabet håber at hente 25-40 millioner kroner gennem en kapitalforhøjelse.

Kapitalforhøjelsen skal ske gennem en såkaldt rettet aktieemission, som Korral Partners gennemfører.

"Emissionen er rettet mod bestemte investorer, og aktierne kommer altså ikke i første omgang ud i fri handel," fortæller Peter Kroul, administrerende direktør, Athena IT-Group.

Handles til maj

Når først aktierne er solgt, og kapitalforhøjelsen dermed er gennemført, optages aktierne til handel på First North i regi af Københavns Fondsbørs i løbet af maj. First North er en markedsplads for mindre og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

- Vi planlægger at vokse organisk, men i høj grad også gennem opkøb, der kan styrke vores eksisterende forretningsområder", siger Peter Kroul.

Athena leverer it-totalløsninger til private og offentlige virksomheder og har opdelt aktiviteterne i tre forretningsområder: Building Systems, som er Danmark næststørste leverandør af CAD-systemer (Autodesk) og it-konsulentydelser til byggebranchen.

Godkendt udviklingscenter

Athenas andet forretningsområde er Infrastructure & Outsourcing, som leverer it-infrastruktur, service og hosting, og det tredje er E-solutions, der udvikler web-baserede forretningssystemer som Time/Sag og Ressourcestyring og content management systemer (CMS).

Endelig forhandler og udvikler Athena ERP-systemer fra SAP og Microsoft og er for nylig blevet godkendt som SAP udviklingscenter for ERP-produktet SAP Business One.

"Det betyder, at vi har en finger nede i maven på selve produktet og udvikler tilretninger til tillægsmoduler, som partnere bruger i Danmark, Norge, Sverige og Finland," konstaterer Peter Kroul.

Han vurderer, at der herhjemme er færre end 10 forhandlere af SAP til små og mellemstore virksomheder og ser det som et stort plus for Athena, at virksomheden er blevet autoriseret SAP udviklingscenter.

Danske it- og teleselskaber er i de seneste år strømmet til både Fondsbørsen og minibørsen First North. De tæller blandt andre cBrain, Notabene, Mondo, Zepto, Deadline Games og Enalyzer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect