Danske Athena vil på børsen - forventer 30 mio. kr.

Danske Athena IT-Group forventer at hente 25-40 millioner kroner ved en børsnotering på First North. "Vi er klar med en strategi for vækst både herhjemme og i udlandet," siger Athenas direktør, Peter Kroul.

Artikel top billede

Danske Athena IT-Group, der blandt andet leverer CAD-systemer og konsulentydelser til byggebranchen, vil noteres på minibørsen First North, hvor selskabet håber at hente 25-40 millioner kroner gennem en kapitalforhøjelse.

Kapitalforhøjelsen skal ske gennem en såkaldt rettet aktieemission, som Korral Partners gennemfører.

"Emissionen er rettet mod bestemte investorer, og aktierne kommer altså ikke i første omgang ud i fri handel," fortæller Peter Kroul, administrerende direktør, Athena IT-Group.

Handles til maj

Når først aktierne er solgt, og kapitalforhøjelsen dermed er gennemført, optages aktierne til handel på First North i regi af Københavns Fondsbørs i løbet af maj. First North er en markedsplads for mindre og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

- Vi planlægger at vokse organisk, men i høj grad også gennem opkøb, der kan styrke vores eksisterende forretningsområder", siger Peter Kroul.

Athena leverer it-totalløsninger til private og offentlige virksomheder og har opdelt aktiviteterne i tre forretningsområder: Building Systems, som er Danmark næststørste leverandør af CAD-systemer (Autodesk) og it-konsulentydelser til byggebranchen.

Godkendt udviklingscenter

Athenas andet forretningsområde er Infrastructure & Outsourcing, som leverer it-infrastruktur, service og hosting, og det tredje er E-solutions, der udvikler web-baserede forretningssystemer som Time/Sag og Ressourcestyring og content management systemer (CMS).

Endelig forhandler og udvikler Athena ERP-systemer fra SAP og Microsoft og er for nylig blevet godkendt som SAP udviklingscenter for ERP-produktet SAP Business One.

"Det betyder, at vi har en finger nede i maven på selve produktet og udvikler tilretninger til tillægsmoduler, som partnere bruger i Danmark, Norge, Sverige og Finland," konstaterer Peter Kroul.

Han vurderer, at der herhjemme er færre end 10 forhandlere af SAP til små og mellemstore virksomheder og ser det som et stort plus for Athena, at virksomheden er blevet autoriseret SAP udviklingscenter.

Danske it- og teleselskaber er i de seneste år strømmet til både Fondsbørsen og minibørsen First North. De tæller blandt andre cBrain, Notabene, Mondo, Zepto, Deadline Games og Enalyzer.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job