Danske Athena vil på børsen - forventer 30 mio. kr.

Danske Athena IT-Group forventer at hente 25-40 millioner kroner ved en børsnotering på First North. "Vi er klar med en strategi for vækst både herhjemme og i udlandet," siger Athenas direktør, Peter Kroul.

Artikel top billede

Danske Athena IT-Group, der blandt andet leverer CAD-systemer og konsulentydelser til byggebranchen, vil noteres på minibørsen First North, hvor selskabet håber at hente 25-40 millioner kroner gennem en kapitalforhøjelse.

Kapitalforhøjelsen skal ske gennem en såkaldt rettet aktieemission, som Korral Partners gennemfører.

"Emissionen er rettet mod bestemte investorer, og aktierne kommer altså ikke i første omgang ud i fri handel," fortæller Peter Kroul, administrerende direktør, Athena IT-Group.

Handles til maj

Når først aktierne er solgt, og kapitalforhøjelsen dermed er gennemført, optages aktierne til handel på First North i regi af Københavns Fondsbørs i løbet af maj. First North er en markedsplads for mindre og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

- Vi planlægger at vokse organisk, men i høj grad også gennem opkøb, der kan styrke vores eksisterende forretningsområder", siger Peter Kroul.

Athena leverer it-totalløsninger til private og offentlige virksomheder og har opdelt aktiviteterne i tre forretningsområder: Building Systems, som er Danmark næststørste leverandør af CAD-systemer (Autodesk) og it-konsulentydelser til byggebranchen.

Godkendt udviklingscenter

Athenas andet forretningsområde er Infrastructure & Outsourcing, som leverer it-infrastruktur, service og hosting, og det tredje er E-solutions, der udvikler web-baserede forretningssystemer som Time/Sag og Ressourcestyring og content management systemer (CMS).

Endelig forhandler og udvikler Athena ERP-systemer fra SAP og Microsoft og er for nylig blevet godkendt som SAP udviklingscenter for ERP-produktet SAP Business One.

"Det betyder, at vi har en finger nede i maven på selve produktet og udvikler tilretninger til tillægsmoduler, som partnere bruger i Danmark, Norge, Sverige og Finland," konstaterer Peter Kroul.

Han vurderer, at der herhjemme er færre end 10 forhandlere af SAP til små og mellemstore virksomheder og ser det som et stort plus for Athena, at virksomheden er blevet autoriseret SAP udviklingscenter.

Danske it- og teleselskaber er i de seneste år strømmet til både Fondsbørsen og minibørsen First North. De tæller blandt andre cBrain, Notabene, Mondo, Zepto, Deadline Games og Enalyzer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S