Peter Naur hyldet på Københavns Universitet

Reportage:: Den danske professor Peter Naur blev hyldet på Københavns Universitet som modtager af den prestigefyldte Turing-pris. Som gengæld gav han et indblik i sit nye arbejde med den menneskelige tankegang.

Artikel top billede

Københavns Universitet: 50 års solidt arbejde i videnskabens tjeneste præsenteret på en time.

Det var, hvad den danske it-legende, professor Peter Naur, lagde op til i indledningen på sin forelæsning i en fyldt festsal på Københavns Universitet, hvor omkring 200 mennesker tirsdag var mødt op for at høre ordene fra hestens egen mule.

Man blev dog skuffet, hvis man kom for at høre om Peter Naurs bedrifter inden for datalogien og design af programmeringssprog, som han i 2005 modtog A.M Turing Prisen for.

For den danske professors interesser spænder vidt.

Menneskelig psykologi

I forelæsningen ”Computing versus Human Thinking” var hovedvægten lagt på den menneskelige psykologi, der danner grundlaget for overhovedet at beskæftige sig med it.

”Man kan ikke sammenligne centralnervesystemet med en computer,” slog den distingverede 78-årige Peter Naur fast med det samme.

Som lingvist anser han nemlig ikke datalogi som en fikseret enhed, der handler om pløje koder igennem.

Snarere betragter han datalogi som en akademisk disciplin, som han selv stod fadder til i 1966, i et konstant samspil med den måde mennesker tænker og reagerer på.

Resten af forelæsningen kom derefter til at handle om, hvordan mennesker tænker, handler og føler i sit eget naturlige neurale netværk.

100 år gammel psykologi-teori som fundament

Fra starten af forelæsningen forkastede han filosofi som bedrevidende og kognitiv psykologi som resultatløs, fordi disse discipliner ikke bunder i empiriske studier.

Derimod tog han fat på den danske lingvist Otto Jespersens strenge sproglige syntaks samt især den amerikanske psykolog Williams James’ Synapse State Theory of Mental Life fra 1890, der beskæftiger sig med den organiske mekanisme, hvorpå mennesker tænker og associerer.

”Synaps er den afgørende forskel mellem en computer og et menneske,” lød det fra Peter Naur.

Han forklarede udsagnet med, at en computer ikke bliver modelleret af egen kraft, hvorimod et menneske hele tiden automatisk påvirker og bliver påvirket af sine omgivelser.

Derefter begav han sig ud i forklaringer og illustrationer for, hvordan menneskets tanker bliver formuleret via påvirkninger ude fra samt ikke mindst hjernens organiske orkestrering af nervetråde, der til sidst associerer påvirkningerne med ens tidligere erfaringer.

Turing-prisen baner vejen

Disse tanker, teorier og teser om psykologiens væsen inspireret af hans egen sans for syntaks har Peter Naur ikke kunnet få ordlyd for i den akademiske verden.

Afslagene fra de akademiske tidsskrifter og forlag ophørte dog brat i 2005, da han modtog den prestigefyldte A.M. Turingpris, der kan sammnelignes med nobelprisen inden for datalogi.

For efter Peter Naur i sin tale ved Turingpris-overrækkelsen kom ind på den menneskelige aktivitet som grundlag for forskning i programmering, så har han fået lovning på, at hans tanker om tanker kommer på tryk i 2007.

En dansk it-legende på hjemmebane

Flere gange i løbet af forelæsningen slog Peter Naur fra sit upåklagelige engelske over i dansk for at præcisere betydninger og detaljer.

Og netop præcisering kendetegner Peter Naur, der i sit livslange arbejde for datalogi og lingvistik på blandt andet Københavns Universitet har bidraget til at bringe metode og struktur ind i computerprogrammering.

Mest kendt er han for sproget ALGOL 60, der i 30 år var en standardmåde at vise algoritmer på.

Derudover har han sammen med den amerikanske datalog John Backus lagt navn til Backus-Naur-formen, der via simple symboler bruges til at beskrive syntaksen på i de fleste programmeringsprog.

Efter forelæsningen blev Peter Naur mødt med klapsalver fra de fremmødte, hvor videnskabsminister Helge Sander (V) glimrede ved sit fravær i hyldesten af en dansk it-legende på hjemmebane.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse