Computerworld åbner i Second Life med et brag

Fredag er debutdag for Computerworlds Second Life-satsning, hvor vi løfter sløret for House of Horizon, der svæver 300 meter oppe i luften. Carpark North spiller, og I er allesammen inviterede.

Artikel top billede

Klokken 11 i formiddag åbner Computerworld, Innovation Lab og IBM House of Horizons - et eksperimentarium i hidtil usete dimensioner og former i Second Life.

Åbningen af konstruktionen, som ikke har set sin mage i Second Life, bliver markeret med en minikoncert af det danske orkester Carpark North. Den er planlagt til at begynde ved huset kl 11.30.

Bandet vil spille en række velkendte og et helt funklende nyt nummer ved koncerten, som bliver streamet ind i Second Life, hvor bandets avatarer er klar på scenen.

Konkurrencer og rundture

Åbningen af House of Horizons markeres af en række konkurrencer og rundture i det nye hus i tidrummet 11-13 i dag.

Computerworld Second Life-reportere er på pladsen og blogger dagen igennem om begivenheden i House of Horizons, der består af en række svævende og transparente kugler, der udnytter de 3D-muligheder, som Second Life byder på.

Åbningen er samtidig også en begyndelse på vores konkurrence, hvor du kan indsende din bedste historie om dine oplevelser i Second Life.

Vi uddeler tre priser i form af knitrende virtuelle Linden dollar til de bedste bidrag.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job