Computerworld åbner i Second Life med et brag

Fredag er debutdag for Computerworlds Second Life-satsning, hvor vi løfter sløret for House of Horizon, der svæver 300 meter oppe i luften. Carpark North spiller, og I er allesammen inviterede.

Artikel top billede

Klokken 11 i formiddag åbner Computerworld, Innovation Lab og IBM House of Horizons - et eksperimentarium i hidtil usete dimensioner og former i Second Life.

Åbningen af konstruktionen, som ikke har set sin mage i Second Life, bliver markeret med en minikoncert af det danske orkester Carpark North. Den er planlagt til at begynde ved huset kl 11.30.

Bandet vil spille en række velkendte og et helt funklende nyt nummer ved koncerten, som bliver streamet ind i Second Life, hvor bandets avatarer er klar på scenen.

Konkurrencer og rundture

Åbningen af House of Horizons markeres af en række konkurrencer og rundture i det nye hus i tidrummet 11-13 i dag.

Computerworld Second Life-reportere er på pladsen og blogger dagen igennem om begivenheden i House of Horizons, der består af en række svævende og transparente kugler, der udnytter de 3D-muligheder, som Second Life byder på.

Åbningen er samtidig også en begyndelse på vores konkurrence, hvor du kan indsende din bedste historie om dine oplevelser i Second Life.

Vi uddeler tre priser i form af knitrende virtuelle Linden dollar til de bedste bidrag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen