Artikel top billede

Europa skal tryne USA med SOA som løftestang

Cebit 2007: Software AG ønsker at skabe en europæisk software-alliance, der kan tage kampen op mod den amerikanske dominans. SOA skal være løftestang.

Cebit 2007: Europa skal træde ud af den amerikanske software-industris skygge og levere et alternativ til det overvejende amerikanske software-udbud.

Europa har en historisk mulighed for det netop nu, hvor en serviceorienteret arkitektur er ved at blive rullet ud i alverdens virksomheder.

Det var budskabet, da Karl-Heinz Streibich, CEO for Software AG, fredag eftermiddag holdt en af Cebit-messens keynotes.

Herrer over egen skæbne

- Vi skal være herrer over vores egen skæbne. Vi i Europa skal ikke blot anvende it. Vi skal selv skabe den, sagde Karl-Heinz Streibich.

Den 54-årige topleder for den tyske softwareleverandør havde betitlet sin keynote "European Software Alliance and Service Oriented Architecture - two chances for Europe".

Karl-Heinz Streibich opfordrer til, at Europas it-virksomheder arbejder sammen om at opbygge et teknologisk økosystem omkring SOA.

- Der er behov for et europæisk økosystem, hvor virksomhederne drager nytte af hinanden, siger Karl-Heinz Streibich og nævner flyindustriens Star Alliance som et muligt forbillede for en kommende europæisk software-alliance.

Star Alliance består blandt andet af en række europæiske flyselskaber som SAS, Lufthansa og SwissAir.

Det er imidlertid lidt mere svævende, hvordan en europæisk software alliance konkret skal etableres og hvad et alliancesamarbejde konkret skal bestå af.

Karl-Heinz Streibich mener dog, at et samarbejde kan bestå i deling af marketing og tekniske ressourcer.

Karl-Heinz Streibich ville ikke svare direkte på, om Software AG eksempelvis taler med Tysklands største softwarevirksomhed SAP om en software-alliance.

- Vi har samtaler med andre software-firmaer, var svaret fra Karl-Heinz Streibichs mund, da Computerworlds udsendte spurgte til en mulig Software AG-SAP alliance.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere