Samsung forsøger at puste liv i UMPC-salget

Cebit: Samsung har udviklet en ny version af deres ultramobile pc Q1 i et forsøg på at vende fiasko til succes.

Artikel top billede

Den trykfølsomme skærm har en opløsning på 1024 x 600 mod tidligere 800 x 480. Herudover er den blevet udrustet med GPS-navigation, en tv-chip og to kameraer.

Hanover, Tyskland: Startskuddet til it-infernoet i Hannover blev affyret i går, og i de kommende dage vil producenterne stå på nakken af hinanden for at præsentere deres bud på fremtidens it.

En af de første, der markerede sig på messegulvet, var Samsung, der fremviste en lettere og kraftigere udgave af den ultramobile pc (UMPC) Q1.

I samarbejde med Intel og Microsoft lancerede Samsung allerede på sidste års Cebit-messe en UMPC. Salgstallene har dog været så skuffende, at firmaet har set sig nødsaget til at relancere de helt små pc’er.

Målet var dengang at sælge beskedne 100.000 enheder, men det tal er langt fra er gået i opfyldelse, sagde virksomhedens underdirektør til Reuters på messen.

Sidste år kom Q1 på markedet i USA og Sydkorea, men det sket til en langt højere pris end forventet, hvilket menes at være den primære årsag til fiaskoen.

Ved introduktionen af UMPC'en i marts 2006 lød meldingen, at prisen ville starte ved 3.000 kroner. Men Samsungs Q1 blev lanceret til næsten 6.500 kroner i USA.

GPS og tv-chip

Samsungs nye Q1-model er nu blevet udstyret med en flash-baseret harddisk i stedet for en traditionel harddisk, oplyser Samsung.

Flash-teknologien betyder, at harddisken starter markant hurtigere end almindelige harddiske. Tilsvarende skriver og læser hukommelsen også data hurtigere.

Maskinen vejer kun 690 gram og er dermed 12 procent lettere end originalen.

Den trykfølsomme skærm har en opløsning på 1024 x 600 mod tidligere 800 x 480. Herudover er den blevet udrustet med GPS-navigation, en tv-chip og to kameraer.

Q1 er her en 800 MHz Intel-prosessor, 1 gigabyte DDR2-ram samt et modem, der understøtter High-Speed Downlink Packet Access og WiBro, den mobile version af WiMax.

Ikke overraskende vil Q1 Ultra blive leveret med Windows Vista Home Premium fremfor Windows XP Tablet PC Edition

Samsung har trods udsagnet om, at den bliver billigere ikke ønsket at offentliggøre prisen på den nye udgave.

Medion er først i Danmark

Det bliver ifølge Computerworlds søsterside pcworld.dk Medion, der kommer med den første UMPC på vores breddegrader. Styresystemet bliver endda Vista på dansk.

Selv om Medion ikke er et stort mærke i USA, så var det alligevel Medions UMPC, Bill Gates havde i hånden på årets CES-messe, da han holdt tale om Windows Vista.

Faraz Amjad, nordisk produktchef hos Medion, siger til PC World, at UMPC'en formentlig bliver solgt i Aldi, når den kommer en gang i løbet af marts måned.

Medion modelle kommer til at koste knap 7.000 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune