Steve Ballmer på vej til Danmark

Microsofts topchef, Steve Ballmer, kommer til Danmark, hvor han lander 27. april for at hilse på kunder og partnere. Selskabet fejrer samtidig, at det er fem år siden, Microsoft købte Navision.

Artikel top billede

Microsofts topchef Steve Ballmer kommer til Danmark 27. april, hvor han skal tale med kunder og partnere.

Selskabet benytter samtidig anledningen til at sætte fokus på, at det næsten er fem år siden, Microsoft købte Navision.

Det sker ved et brunch-arrangement for særligt indbudte i det tidligere Navision-hovedkontor i Vedbæk, som nu er Microsofts udviklingscenter.

En gang om året

Steve Ballmer besøger datterselskaberne med en fast frekvens, og siden Microsoft overtog Navision i maj 2002 har han besøgt Danmark en gang om året.

Med opkøbet blev Danmark nemlig et særligt fokusområde for Microsoft, der har lagt mange udviklingskroner her.

Afdelingen i Vedbæk er i dag Microsofts største udviklingsafdeling uden for USA.

På sit besøg i Danmark sidste år talte Steve Ballmer for første gang for danske iværksættere og studerende ved et arrangement på IT-Universitetet i København.

Det bliver der dog ikke tale om ved besøget 27. april. Det er nemlig et helt almindeligt selskabsbesøg, hvor han skal tale med kunder, partnere og andre interessenter.

En-dags besøget i Danmark er et af i alt fire til fem stop på topchefens Europa-tur.

Ud over arrangementet i Vedbæk vil Microsoft stå bag et par større arrangementer for Small Business-partnere og Midmarket-partnere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS