Topsil vender underskud til overskud

Efter at have opsagt kontrakter med kunder i 2006, fordi selskabet ikke kunne skaffe den nødvendige råsilicium, er Topsils resultat for 2006 blevet vendt fra minus til plus.

For et år siden forventede den danske halvlederproducent Topsil et underskud på 11 millioner kroner for regnskabsåret 2006.

Men i løbet af året har selskabet fået mere vind i sejlene.

Med et resultat på 28 millioner kroner er 2006 blevet selskabets hidtil bedste år.

Omsætningen er steget med 14 procent, fra 129,6 til 147,5 millioner kroner.

"Vi har nydt godt af, at priserne på silicium er eksploderet, fordi solcelleindustrien har aftaget en stor mængde," siger administrerende direktør Keld Lindegaard Andersen om det gode resultat.

Højere priser

Samtidig er der mangel på silicium, og derfor er der lidt større efterspørgsel, end der er udbud, uddyber han.

De væsentligt højere priser medførte, at Topsil har været i stand til at hæve både omsætning og indtjening på trods af et cirka 25 procent lavere råvareforbrug end i 2005.

Selskabet var ellers i løbet af året ude i en situation, hvor det havde svært ved at skaffe det silicium, det havde brug for.

"Men efter at have lukket en kontrakt i august har vi kunnet afsætte al det silicium, der kom ind, og til bedre priser end hidtil," siger direktøren.

Topsil har mere end 40 års erfaring med float-zone silicium. Virksomheden er grundlagt af Haldor Topsøe i 1958 og er en af verdens seks producenter af float-zone silicium.

Henvender sig til mindre virksomheder

Selskabets strategi er primært at henvende sig til små og mellemstore kunder i hele verden.

Topsil har en markedsandel på cirka otte procent og konkurrerer primært med to meget store udbydere med markedsandele på cirka 40 procent hver.

Disse to konkurrenter fokuserer på stordrift og store forbrugere af float-zone silicium, hvorfor Topsil har valgt at fokusere på at være de små og mellemstore forbrugeres foretrukne samarbejdspartner.

I de kommende år satser virksomheden på at fortsætte der gode takter og opnå en vækst i resultatet på mere end 20 procent. Hvis markedsvilkårene er mindre gunstige, forventer selskabet dog kun et resultat på minimum 10 procent.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S