Ejendomsmæglerne må godt blokere for indhold

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen må ejendomsmæglerforeningen godt blokere for hjemmesider, der suger pris-oplysninger fra foreningens boligportal. Styrelsens giver dog samtidig klask over fingrene til de danske ejendomsmæglere.

Artikel top billede

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen tilkendegav i går sit standpunkt i sagen om Dansk Ejendomsmæglerforening, der har forhindret andre websider i at offentliggøre data fra foreningens boligbørs, boligsiden.dk.

Styrelsen vil slet ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver gratisavisen Urban.

Ejendomsmæglerne bliver således frikendt. Det betyder, at de har ret til at lukke andre ude fra informationerne på boligsiden.

Solid opsang

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har dog også en række kritikpunkter, der giver ejendomsmæglerne en solid opsang.

Informationerne på boligsiden er dårlige og gamle og søgemaskinen virker ikke tilfredsstillende, hvilket stiller forbrugeren dårligt, lyder kritikken.

Ejendomsmæglerne har blokeret for, at andre websider med boligannoncer viderebringer oplysninger om blandt andet prisfald på boliger fra foreningens boligportal.

Dansk Ejendomsmæglerforeningen (DE) vil nemlig have stoppet alle, som vil lave websider om boliger, der indeholder data fra foreningens portal.

Styrtdyk

Sagen begyndte med blokeringen af boligsiden boliga.dk, som ud over salgspriser og andre fakta om huse fra boligsiden.dk også viste oplysninger om husprisernes styrtdyk.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen afkrævede kort efter en nærmere redegørelse fra mæglerforeningen.

Styrelsen mente nemlig, at blokeringen kunne være ulovlig.

Siden da har Erhvervs- og Selskabsstyrelsen overvejet, om DE skulle tvinges til at åbne for prisdata for andre websider, og nu har styrelsen truffet sin afgørelse.

Den vil ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver avisen Urban.

Thomas Torp, der er vicedirektør i DE siger til Urban, at foreningen vil overveje en ny udgave af websiden, der blandt andet vil indeholde den statistik over prisfald, som findes på boliga.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S