Ejendomsmæglerne må godt blokere for indhold

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen må ejendomsmæglerforeningen godt blokere for hjemmesider, der suger pris-oplysninger fra foreningens boligportal. Styrelsens giver dog samtidig klask over fingrene til de danske ejendomsmæglere.

Artikel top billede

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen tilkendegav i går sit standpunkt i sagen om Dansk Ejendomsmæglerforening, der har forhindret andre websider i at offentliggøre data fra foreningens boligbørs, boligsiden.dk.

Styrelsen vil slet ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver gratisavisen Urban.

Ejendomsmæglerne bliver således frikendt. Det betyder, at de har ret til at lukke andre ude fra informationerne på boligsiden.

Solid opsang

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har dog også en række kritikpunkter, der giver ejendomsmæglerne en solid opsang.

Informationerne på boligsiden er dårlige og gamle og søgemaskinen virker ikke tilfredsstillende, hvilket stiller forbrugeren dårligt, lyder kritikken.

Ejendomsmæglerne har blokeret for, at andre websider med boligannoncer viderebringer oplysninger om blandt andet prisfald på boliger fra foreningens boligportal.

Dansk Ejendomsmæglerforeningen (DE) vil nemlig have stoppet alle, som vil lave websider om boliger, der indeholder data fra foreningens portal.

Styrtdyk

Sagen begyndte med blokeringen af boligsiden boliga.dk, som ud over salgspriser og andre fakta om huse fra boligsiden.dk også viste oplysninger om husprisernes styrtdyk.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen afkrævede kort efter en nærmere redegørelse fra mæglerforeningen.

Styrelsen mente nemlig, at blokeringen kunne være ulovlig.

Siden da har Erhvervs- og Selskabsstyrelsen overvejet, om DE skulle tvinges til at åbne for prisdata for andre websider, og nu har styrelsen truffet sin afgørelse.

Den vil ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver avisen Urban.

Thomas Torp, der er vicedirektør i DE siger til Urban, at foreningen vil overveje en ny udgave af websiden, der blandt andet vil indeholde den statistik over prisfald, som findes på boliga.dk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics