Ejendomsmæglerne må godt blokere for indhold

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen må ejendomsmæglerforeningen godt blokere for hjemmesider, der suger pris-oplysninger fra foreningens boligportal. Styrelsens giver dog samtidig klask over fingrene til de danske ejendomsmæglere.

Artikel top billede

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen tilkendegav i går sit standpunkt i sagen om Dansk Ejendomsmæglerforening, der har forhindret andre websider i at offentliggøre data fra foreningens boligbørs, boligsiden.dk.

Styrelsen vil slet ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver gratisavisen Urban.

Ejendomsmæglerne bliver således frikendt. Det betyder, at de har ret til at lukke andre ude fra informationerne på boligsiden.

Solid opsang

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har dog også en række kritikpunkter, der giver ejendomsmæglerne en solid opsang.

Informationerne på boligsiden er dårlige og gamle og søgemaskinen virker ikke tilfredsstillende, hvilket stiller forbrugeren dårligt, lyder kritikken.

Ejendomsmæglerne har blokeret for, at andre websider med boligannoncer viderebringer oplysninger om blandt andet prisfald på boliger fra foreningens boligportal.

Dansk Ejendomsmæglerforeningen (DE) vil nemlig have stoppet alle, som vil lave websider om boliger, der indeholder data fra foreningens portal.

Styrtdyk

Sagen begyndte med blokeringen af boligsiden boliga.dk, som ud over salgspriser og andre fakta om huse fra boligsiden.dk også viste oplysninger om husprisernes styrtdyk.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen afkrævede kort efter en nærmere redegørelse fra mæglerforeningen.

Styrelsen mente nemlig, at blokeringen kunne være ulovlig.

Siden da har Erhvervs- og Selskabsstyrelsen overvejet, om DE skulle tvinges til at åbne for prisdata for andre websider, og nu har styrelsen truffet sin afgørelse.

Den vil ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver avisen Urban.

Thomas Torp, der er vicedirektør i DE siger til Urban, at foreningen vil overveje en ny udgave af websiden, der blandt andet vil indeholde den statistik over prisfald, som findes på boliga.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil