Ejendomsmæglerne må godt blokere for indhold

Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen må ejendomsmæglerforeningen godt blokere for hjemmesider, der suger pris-oplysninger fra foreningens boligportal. Styrelsens giver dog samtidig klask over fingrene til de danske ejendomsmæglere.

Artikel top billede

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen tilkendegav i går sit standpunkt i sagen om Dansk Ejendomsmæglerforening, der har forhindret andre websider i at offentliggøre data fra foreningens boligbørs, boligsiden.dk.

Styrelsen vil slet ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver gratisavisen Urban.

Ejendomsmæglerne bliver således frikendt. Det betyder, at de har ret til at lukke andre ude fra informationerne på boligsiden.

Solid opsang

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har dog også en række kritikpunkter, der giver ejendomsmæglerne en solid opsang.

Informationerne på boligsiden er dårlige og gamle og søgemaskinen virker ikke tilfredsstillende, hvilket stiller forbrugeren dårligt, lyder kritikken.

Ejendomsmæglerne har blokeret for, at andre websider med boligannoncer viderebringer oplysninger om blandt andet prisfald på boliger fra foreningens boligportal.

Dansk Ejendomsmæglerforeningen (DE) vil nemlig have stoppet alle, som vil lave websider om boliger, der indeholder data fra foreningens portal.

Styrtdyk

Sagen begyndte med blokeringen af boligsiden boliga.dk, som ud over salgspriser og andre fakta om huse fra boligsiden.dk også viste oplysninger om husprisernes styrtdyk.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen afkrævede kort efter en nærmere redegørelse fra mæglerforeningen.

Styrelsen mente nemlig, at blokeringen kunne være ulovlig.

Siden da har Erhvervs- og Selskabsstyrelsen overvejet, om DE skulle tvinges til at åbne for prisdata for andre websider, og nu har styrelsen truffet sin afgørelse.

Den vil ikke tage stilling til om, det er i orden at blokere for andre, skriver avisen Urban.

Thomas Torp, der er vicedirektør i DE siger til Urban, at foreningen vil overveje en ny udgave af websiden, der blandt andet vil indeholde den statistik over prisfald, som findes på boliga.dk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS