Sterling scorer gode kroner på tillægssalg på nettet

E-handelsprisen: Sterling vandt e-handlens branchepris for en meget brugervenlig hjemmeside, der blandt andet gør det nemt at købe tillægsydelser. Når flypriserne er lave, så må Sterling tjene pengene på andre ydelser, lyder det fra hjemmesidens kreative chef.

Artikel top billede

Vores hjemmeside gør tingene nemme, lyder det fra Valgeir Valdimarsson, kreativ chef for Sterling.dk.

Afbestillingsforsikring, bus til hotellet eller champagne på flyet.

Der er mange muligheder på Sterlings webside for at købe diverse ekstra ydelser til ens flyrejse, og det er nemt at bestille.

"Priser på flyrejser bliver ikke højere, så vi har ledt efter alternative måder at øge vores indtjening," siger Valgeir Valdimarsson, der er kreativ chef for hjemmesiden.

Og det virker.

De fleste ting har de rejsende brug for alligevel, og de køber flere af ydelserne gennem Sterling, fordi det er så nemt, mener Valgeir Valdimarsson.

Bedste e-købmand i flybranchen

E-handelspriserne har en speciel branchepris, der i år blev uddelt til den bedste e-købmand i flybranchen. Den fik Sterling.

"Graden af brugervenlighed er utrolig høj igennem hele hjemmesiden, og juryen vurderer, at den er i en klasse for sig selv i forhold til god usability," skriver dommerne blandt andet i deres begrundelse og fremhæver muligheden for at købe tillægsydelser.

"I fremtiden vil vi fokusere endnu mere på de andre produkter, vi har," siger Valgeir Valdimarsson.

Hjemmesiden skal være bedre til at foreslå specielle turistinformationer og produkter, der passer til det sted, du er på vej til. Det er ikke det samme, en rejsende har brug for i Berlin og i Paris.

Inspireret af pengeautomater

Den overordnede strategi er at placere oplysningerne der, hvor folk har brug for dem.

Inspirationen kommer fra pengeautomater, hvor forsiden er yderst simpel og hvor alt er placeret i den rette kontekst.

Først bliver du bedt om at sætte Dankortet i, så vælger du beløb og derefter indtaster du pinkode.

På samme måde skal rejsende på hjemmesiden først finde rejsen, så vælge tillægsydelser på flyet som for eksempel allergivenlig mad, så vælge hotel og så videre.

Alt sammen i lette skridt i stedet for at overlæsse forsiden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job