Sterling scorer gode kroner på tillægssalg på nettet

E-handelsprisen: Sterling vandt e-handlens branchepris for en meget brugervenlig hjemmeside, der blandt andet gør det nemt at købe tillægsydelser. Når flypriserne er lave, så må Sterling tjene pengene på andre ydelser, lyder det fra hjemmesidens kreative chef.

Artikel top billede

Vores hjemmeside gør tingene nemme, lyder det fra Valgeir Valdimarsson, kreativ chef for Sterling.dk.

Afbestillingsforsikring, bus til hotellet eller champagne på flyet.

Der er mange muligheder på Sterlings webside for at købe diverse ekstra ydelser til ens flyrejse, og det er nemt at bestille.

"Priser på flyrejser bliver ikke højere, så vi har ledt efter alternative måder at øge vores indtjening," siger Valgeir Valdimarsson, der er kreativ chef for hjemmesiden.

Og det virker.

De fleste ting har de rejsende brug for alligevel, og de køber flere af ydelserne gennem Sterling, fordi det er så nemt, mener Valgeir Valdimarsson.

Bedste e-købmand i flybranchen

E-handelspriserne har en speciel branchepris, der i år blev uddelt til den bedste e-købmand i flybranchen. Den fik Sterling.

"Graden af brugervenlighed er utrolig høj igennem hele hjemmesiden, og juryen vurderer, at den er i en klasse for sig selv i forhold til god usability," skriver dommerne blandt andet i deres begrundelse og fremhæver muligheden for at købe tillægsydelser.

"I fremtiden vil vi fokusere endnu mere på de andre produkter, vi har," siger Valgeir Valdimarsson.

Hjemmesiden skal være bedre til at foreslå specielle turistinformationer og produkter, der passer til det sted, du er på vej til. Det er ikke det samme, en rejsende har brug for i Berlin og i Paris.

Inspireret af pengeautomater

Den overordnede strategi er at placere oplysningerne der, hvor folk har brug for dem.

Inspirationen kommer fra pengeautomater, hvor forsiden er yderst simpel og hvor alt er placeret i den rette kontekst.

Først bliver du bedt om at sætte Dankortet i, så vælger du beløb og derefter indtaster du pinkode.

På samme måde skal rejsende på hjemmesiden først finde rejsen, så vælge tillægsydelser på flyet som for eksempel allergivenlig mad, så vælge hotel og så videre.

Alt sammen i lette skridt i stedet for at overlæsse forsiden.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job