ODF er stadig et uprøvet format

Både blandt politikere i USA og i en række europæske lande blæser der positive vinde for at bruge åbne dokumentstandarder som ODF. Forretningsverdenen er mere tøvende og sværger i stor stil til Microsoft produkter og formater.

Computerworld News Service: Den åbne dokumentstandard, ODF, vinder gehør blandt politikere i Europa og USA, der gerne ser standarden anvendt i de offentlige systemer.

Det ser anderledes ud i den private sektor, der i stor udstrækning holder sig til Microsoft og selskabets åbne format Open XML.

Gennem det seneste år har ODF-alliancen, der blandt andet tæller IBM og Sun, hjulpet med at få IDF op i momentum blandt regeringskontorer verdenen over.

Således har flere amerikanske delstater, heriblandt Oregon, Texas og Californien, netop vedtaget lovgivning der betyder at offentlige organisationer skal baserer deres teknologier på åbne standarder som ODF.

En række europæiske lande, heriblandt Danmark, Frankrig og Tyskland, anbefaler også brugen af åbne dokumentstandarder i de offentlige institutioner.

Virksomhederne tøver

Mens der er åbenhed og velvillighed i regeringskontorerne på begge sider af Atlanten, så ser det anderledes ud blandt virksomhederne.

”ODF har stadig ikke vundet forretningssektorens hjerte. Det er et område hvor Microsoft Office sidder godt fast,” siger open source analytiker i RedMonk Stephen O’Grady.

”Hvis ODF skal blive en succes så skal virksomhederne også tage open source alternativer til officepakken, som OpenOffice eller StarOffice, til sig,” siger han.

Direktør i ODF-alliancen, Marino Marcich, siger, at alliancen stadig vil fokusere mest at omvende regeringer og offentlige institutioner i den nærmeste fremtid. Han er dog klar over at nøglen til succes ligger i at få den private sektor med på ODF-vognen.

”ODF skal også blive udbredt blandt virksomheder. Det er ikke nok, at det kun er offentlige institutioner, der tager det til sig,” siger han.

Det næste skridt for ODF-alliancen er at få regeringen til at få mere handling bag deres intentioner om at anvende åbne dokumentstandarder, fortæller Marino Marcich.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse