ODF er stadig et uprøvet format

Både blandt politikere i USA og i en række europæske lande blæser der positive vinde for at bruge åbne dokumentstandarder som ODF. Forretningsverdenen er mere tøvende og sværger i stor stil til Microsoft produkter og formater.

Computerworld News Service: Den åbne dokumentstandard, ODF, vinder gehør blandt politikere i Europa og USA, der gerne ser standarden anvendt i de offentlige systemer.

Det ser anderledes ud i den private sektor, der i stor udstrækning holder sig til Microsoft og selskabets åbne format Open XML.

Gennem det seneste år har ODF-alliancen, der blandt andet tæller IBM og Sun, hjulpet med at få IDF op i momentum blandt regeringskontorer verdenen over.

Således har flere amerikanske delstater, heriblandt Oregon, Texas og Californien, netop vedtaget lovgivning der betyder at offentlige organisationer skal baserer deres teknologier på åbne standarder som ODF.

En række europæiske lande, heriblandt Danmark, Frankrig og Tyskland, anbefaler også brugen af åbne dokumentstandarder i de offentlige institutioner.

Virksomhederne tøver

Mens der er åbenhed og velvillighed i regeringskontorerne på begge sider af Atlanten, så ser det anderledes ud blandt virksomhederne.

”ODF har stadig ikke vundet forretningssektorens hjerte. Det er et område hvor Microsoft Office sidder godt fast,” siger open source analytiker i RedMonk Stephen O’Grady.

”Hvis ODF skal blive en succes så skal virksomhederne også tage open source alternativer til officepakken, som OpenOffice eller StarOffice, til sig,” siger han.

Direktør i ODF-alliancen, Marino Marcich, siger, at alliancen stadig vil fokusere mest at omvende regeringer og offentlige institutioner i den nærmeste fremtid. Han er dog klar over at nøglen til succes ligger i at få den private sektor med på ODF-vognen.

”ODF skal også blive udbredt blandt virksomheder. Det er ikke nok, at det kun er offentlige institutioner, der tager det til sig,” siger han.

Det næste skridt for ODF-alliancen er at få regeringen til at få mere handling bag deres intentioner om at anvende åbne dokumentstandarder, fortæller Marino Marcich.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job