Biavlere vil bruge RFID til at holde styr på bestanden

Efter udenlandsk forbillede er danske biavlere begyndt at udstyre hele bi-bestande med RFID-chips. 'Den Digitale Biavl' hedder projektet, der bliver karakteriseret som 'ekstremt lovende' fra flere sider.

Den danske biavl skal digitaliseres.

Det er visionen hos flere biavlere, der nu er begyndt at RFID-tagge alle deres bier.

De har forenet sig i projektet 'Den Digitale Biavl', der ved at benytte moderne teknologi skal bringe biavlerne ind i det 21. århundrede.

"Udviklingen har stået stille i årevis inden for biavl, men nu er det på tide, at vi kommer ind i det 21. århundrede. Udenlandske biavlere har haft fantastiske resultater med bier og RFID, og det vil vi nu også prøve," siger Claus Humle.

Han er idémanden bag 'Den Digitale Biavl' og var en af de første herhjemme, der fik tagget alle sine 50.000 til 70.000 bier. Det er det typiske antal bier i et bistade.

Store fordele med ny teknologi

Dermed følger danske biavlere i fodsporerne på deres kolleger i England, Sverige og Angola, der i årevis har eksperimenteret med at tagge bier med RFID-chips.

For biavlerne er der store fordele af hente ved at lade deres bier mærke med RFID-chips.

De kan nemlig optimere honningproduktionen ved at overvåge hver enkelt bi og se, hvor meget honning den producerer. Og falder en bi under gennemsnittet er den nem at identificere og udskifte med en bi, der lever op til de krav, biavlerne stiller til deres bevingede ansatte.

Godt for forbrugere

For at fungere bedst muligt, skal den lille RFID-chip placeres mellem vingerne på bien.

Det er en besværlig proces, men for de rutinerede er arbejdet til at overkomme. Tidligere har der været forsøg med flydende RFID-tags, der kunne sprøjtes på, men dette fungerede ikke optimalt.

'Når man har RFID-tagget de første 20.000 bier får man følingen for det, og de sidste 30.000 til 50.000 går meget hurtigt," fortæller Claus Humle.

Han ser ingen grund til, at en avler skulle holde sig tilbage og ikke udnytte teknologien til at forbedre dansk honning.

Hos forbrugerorganisationer vækker projektet også begejstring, da det gør et ellers uoverskueligt honningmarked mere gennemsigtigt.

"Det giver forbrugerne god mulighed for at få lige den honning, der passer til dem. Alle de danskere, der eksempelvis har mælkebøtten som favoritblomst kan nu købe honning, der kun er produceret af bier, der har besøgt mælkebøtter," siger Ib Hansen, formand i Foreningen af Danske Honningentusiaster.

Giver bedre nattesøvn

Med jævne mellemrum sker det, at bier bliver dræbt af biler. Typisk bliver dyreambulancen tilkaldt, men det er tæt på umuligt at finde ejeren til den traffikdræbte bi.

Men det problem løser RFID også. Med en lille scanner kan ambulancefolkene på stedet få navn og telefonnummer på biavleren, der så kan blive orienteret om uheldet.

Det kalder Claus Humle for en 'sidegevinst' ved projekt 'Den Digitale Biavl'.

"RFID hjælper mig med at sove bedre om natten, for jeg ved, at mine bier har det godt" siger han.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg