Biavlere vil bruge RFID til at holde styr på bestanden

Efter udenlandsk forbillede er danske biavlere begyndt at udstyre hele bi-bestande med RFID-chips. 'Den Digitale Biavl' hedder projektet, der bliver karakteriseret som 'ekstremt lovende' fra flere sider.

Den danske biavl skal digitaliseres.

Det er visionen hos flere biavlere, der nu er begyndt at RFID-tagge alle deres bier.

De har forenet sig i projektet 'Den Digitale Biavl', der ved at benytte moderne teknologi skal bringe biavlerne ind i det 21. århundrede.

"Udviklingen har stået stille i årevis inden for biavl, men nu er det på tide, at vi kommer ind i det 21. århundrede. Udenlandske biavlere har haft fantastiske resultater med bier og RFID, og det vil vi nu også prøve," siger Claus Humle.

Han er idémanden bag 'Den Digitale Biavl' og var en af de første herhjemme, der fik tagget alle sine 50.000 til 70.000 bier. Det er det typiske antal bier i et bistade.

Store fordele med ny teknologi

Dermed følger danske biavlere i fodsporerne på deres kolleger i England, Sverige og Angola, der i årevis har eksperimenteret med at tagge bier med RFID-chips.

For biavlerne er der store fordele af hente ved at lade deres bier mærke med RFID-chips.

De kan nemlig optimere honningproduktionen ved at overvåge hver enkelt bi og se, hvor meget honning den producerer. Og falder en bi under gennemsnittet er den nem at identificere og udskifte med en bi, der lever op til de krav, biavlerne stiller til deres bevingede ansatte.

Godt for forbrugere

For at fungere bedst muligt, skal den lille RFID-chip placeres mellem vingerne på bien.

Det er en besværlig proces, men for de rutinerede er arbejdet til at overkomme. Tidligere har der været forsøg med flydende RFID-tags, der kunne sprøjtes på, men dette fungerede ikke optimalt.

'Når man har RFID-tagget de første 20.000 bier får man følingen for det, og de sidste 30.000 til 50.000 går meget hurtigt," fortæller Claus Humle.

Han ser ingen grund til, at en avler skulle holde sig tilbage og ikke udnytte teknologien til at forbedre dansk honning.

Hos forbrugerorganisationer vækker projektet også begejstring, da det gør et ellers uoverskueligt honningmarked mere gennemsigtigt.

"Det giver forbrugerne god mulighed for at få lige den honning, der passer til dem. Alle de danskere, der eksempelvis har mælkebøtten som favoritblomst kan nu købe honning, der kun er produceret af bier, der har besøgt mælkebøtter," siger Ib Hansen, formand i Foreningen af Danske Honningentusiaster.

Giver bedre nattesøvn

Med jævne mellemrum sker det, at bier bliver dræbt af biler. Typisk bliver dyreambulancen tilkaldt, men det er tæt på umuligt at finde ejeren til den traffikdræbte bi.

Men det problem løser RFID også. Med en lille scanner kan ambulancefolkene på stedet få navn og telefonnummer på biavleren, der så kan blive orienteret om uheldet.

Det kalder Claus Humle for en 'sidegevinst' ved projekt 'Den Digitale Biavl'.

"RFID hjælper mig med at sove bedre om natten, for jeg ved, at mine bier har det godt" siger han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S