Hemmelige jobkarteller forbydes til sommer

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen er på vej med et lovforslag, der skal forbyde de hemmelige jobkarteller. "Slut med hemmeligheds-kræmmeriet," lyder det fra Claus Hjort.

Artikel top billede

Den 1. august 2007 træder en ny lov i kraft, der forbyder de hemmelige jobkartel-aftaler.

Overtræder virksomhederne loven, skal medarbejderne have en godtgørelse og de medarbejdere, der ikke kender den, er ikke omfattet af aftalen.

"Det skal være slut med hemmelighedskræmmeriet", siger beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen i en pressemeddelelse.

Ministeren fremsætter lovforslaget 18. april.

Ok at binde, når medarbejderne ved det

Loven, der på forhånd har opbakning fra Dansk Folkeparti, forbyder til gengæld ikke de såkaldte erhvervs-begrænsende aftaler.

Med andre ord må arbejdsgiverne gerne binde deres medarbejdere, så længe de ved det.

Beskæftigelsesministeren begrunder det med, at virksomhederne har et legitimt behov for at kunne beskytte deres forretningsgrundlag.

"I Danmark har vi mange mindre virksomheder, der lever af at sælge know how og ekspertydelser til andre virksomheder. Det gør de ofte på den måde, at de stiller en eller flere medarbejdere til rådighed for deres kunder i en kortere eller længere periode. En aftale mellem virksomheden og kunden kan være den eneste mulighed for, at virksomheden kan beskytte sin know how og dermed sit forretningsgrundlag. Derfor skal det fortsat være muligt at indgå de såkaldte erhvervsbegrænsende aftaler. De skal bare være kendte", siger han.

"Jeg synes, vi har fundet en passende balance, der både tilgodeser hensynet til arbejdsgiverne og hensynet til lønmodtagerne", siger Claus Hjort Frederiksen.

Oppositionen vil gå længere

S, R, SF og Enhedslisten har stillet et modforslag, der går længere end regeringen og Dansk Folkeparti.

De vil sikre, at der ikke sker en udhuling af funktionær-loven.

Derfor er der særskilt indskrevet i deres udspil, at reglerne fra funktionærloven også skal gælde i forhold til de ikke-hemmelige aftaler.

En frygt fagforeningerne netop har fremført mod regeringens lov.

Frygter udhuling

Den nye lov indebærer nemlig, at der vil blive tale om individuelle forhandlinger for hver enkelt medarbejder, om de skal have kompensation eller ej - hvis de er underlagt jobkartel-aftaler.

Det står altså i skarp kontrast til kunde- og konkurrenceklausuler, der ifølge funktionærloven skal udløse en kompensation til medarbejderen.

Fagforeningerne er overbevist om, at arbejdsgiveren vil vælge de gratis jobkarteller, frem for kunde- og konkurrenceklausuler, der koster en kompensation.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job