Hemmelige jobkarteller forbydes til sommer

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen er på vej med et lovforslag, der skal forbyde de hemmelige jobkarteller. "Slut med hemmeligheds-kræmmeriet," lyder det fra Claus Hjort.

Artikel top billede

Den 1. august 2007 træder en ny lov i kraft, der forbyder de hemmelige jobkartel-aftaler.

Overtræder virksomhederne loven, skal medarbejderne have en godtgørelse og de medarbejdere, der ikke kender den, er ikke omfattet af aftalen.

"Det skal være slut med hemmelighedskræmmeriet", siger beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen i en pressemeddelelse.

Ministeren fremsætter lovforslaget 18. april.

Ok at binde, når medarbejderne ved det

Loven, der på forhånd har opbakning fra Dansk Folkeparti, forbyder til gengæld ikke de såkaldte erhvervs-begrænsende aftaler.

Med andre ord må arbejdsgiverne gerne binde deres medarbejdere, så længe de ved det.

Beskæftigelsesministeren begrunder det med, at virksomhederne har et legitimt behov for at kunne beskytte deres forretningsgrundlag.

"I Danmark har vi mange mindre virksomheder, der lever af at sælge know how og ekspertydelser til andre virksomheder. Det gør de ofte på den måde, at de stiller en eller flere medarbejdere til rådighed for deres kunder i en kortere eller længere periode. En aftale mellem virksomheden og kunden kan være den eneste mulighed for, at virksomheden kan beskytte sin know how og dermed sit forretningsgrundlag. Derfor skal det fortsat være muligt at indgå de såkaldte erhvervsbegrænsende aftaler. De skal bare være kendte", siger han.

"Jeg synes, vi har fundet en passende balance, der både tilgodeser hensynet til arbejdsgiverne og hensynet til lønmodtagerne", siger Claus Hjort Frederiksen.

Oppositionen vil gå længere

S, R, SF og Enhedslisten har stillet et modforslag, der går længere end regeringen og Dansk Folkeparti.

De vil sikre, at der ikke sker en udhuling af funktionær-loven.

Derfor er der særskilt indskrevet i deres udspil, at reglerne fra funktionærloven også skal gælde i forhold til de ikke-hemmelige aftaler.

En frygt fagforeningerne netop har fremført mod regeringens lov.

Frygter udhuling

Den nye lov indebærer nemlig, at der vil blive tale om individuelle forhandlinger for hver enkelt medarbejder, om de skal have kompensation eller ej - hvis de er underlagt jobkartel-aftaler.

Det står altså i skarp kontrast til kunde- og konkurrenceklausuler, der ifølge funktionærloven skal udløse en kompensation til medarbejderen.

Fagforeningerne er overbevist om, at arbejdsgiveren vil vælge de gratis jobkarteller, frem for kunde- og konkurrenceklausuler, der koster en kompensation.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos