Hemmelige jobkarteller forbydes til sommer

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen er på vej med et lovforslag, der skal forbyde de hemmelige jobkarteller. "Slut med hemmeligheds-kræmmeriet," lyder det fra Claus Hjort.

Artikel top billede

Den 1. august 2007 træder en ny lov i kraft, der forbyder de hemmelige jobkartel-aftaler.

Overtræder virksomhederne loven, skal medarbejderne have en godtgørelse og de medarbejdere, der ikke kender den, er ikke omfattet af aftalen.

"Det skal være slut med hemmelighedskræmmeriet", siger beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen i en pressemeddelelse.

Ministeren fremsætter lovforslaget 18. april.

Ok at binde, når medarbejderne ved det

Loven, der på forhånd har opbakning fra Dansk Folkeparti, forbyder til gengæld ikke de såkaldte erhvervs-begrænsende aftaler.

Med andre ord må arbejdsgiverne gerne binde deres medarbejdere, så længe de ved det.

Beskæftigelsesministeren begrunder det med, at virksomhederne har et legitimt behov for at kunne beskytte deres forretningsgrundlag.

"I Danmark har vi mange mindre virksomheder, der lever af at sælge know how og ekspertydelser til andre virksomheder. Det gør de ofte på den måde, at de stiller en eller flere medarbejdere til rådighed for deres kunder i en kortere eller længere periode. En aftale mellem virksomheden og kunden kan være den eneste mulighed for, at virksomheden kan beskytte sin know how og dermed sit forretningsgrundlag. Derfor skal det fortsat være muligt at indgå de såkaldte erhvervsbegrænsende aftaler. De skal bare være kendte", siger han.

"Jeg synes, vi har fundet en passende balance, der både tilgodeser hensynet til arbejdsgiverne og hensynet til lønmodtagerne", siger Claus Hjort Frederiksen.

Oppositionen vil gå længere

S, R, SF og Enhedslisten har stillet et modforslag, der går længere end regeringen og Dansk Folkeparti.

De vil sikre, at der ikke sker en udhuling af funktionær-loven.

Derfor er der særskilt indskrevet i deres udspil, at reglerne fra funktionærloven også skal gælde i forhold til de ikke-hemmelige aftaler.

En frygt fagforeningerne netop har fremført mod regeringens lov.

Frygter udhuling

Den nye lov indebærer nemlig, at der vil blive tale om individuelle forhandlinger for hver enkelt medarbejder, om de skal have kompensation eller ej - hvis de er underlagt jobkartel-aftaler.

Det står altså i skarp kontrast til kunde- og konkurrenceklausuler, der ifølge funktionærloven skal udløse en kompensation til medarbejderen.

Fagforeningerne er overbevist om, at arbejdsgiveren vil vælge de gratis jobkarteller, frem for kunde- og konkurrenceklausuler, der koster en kompensation.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS