Microsoft: Dele af Silverlight bliver open source

Microsoft har overraskelser med til MIX showet '07 i næste uge. Kilder siger, at virksomheden blandt andet vil gøre dele af Silverlight-koden tilgængelig for open source-udviklerne.

Computerworld News Service: Microsoft vil efter sigende vise sig fra en ny og venligere side overfor open source bevægelsen og frigive dele af koden til virksomhedens Silverlight-teknologi ved MIX 07 showet, der åbner i næste uge.

Kilder siger desuden, at Microsoft vil udgive en beta-version af Silverlight, der er en browser plug-in, som giver web-designere mulighed for at anvende video og interaktive medieoplevelser gennem selve hjemmesiden.

Teknologien udnytter Vistas grafiske skelet og Windows Presentation Foundation (WPF).

Microsoft markedsfører teknologien som en direkte konkurrent til Adobes Flash redskab og leverings- mekanisme til rigt multimedieindhold på nettet.

Det var ikke muligt at få oplyst hvilke dele af Silverlight, der bliver gjort tilgængelig for open source-folket.

Den endelige version af Microsofts værktøjskasse, Expression, til udvikling af internet-applikationer bliver muligvis også fremvist ved MIX 07, selv om Microsoft ifølge virksomhedens udviklingsplanstadig har to måneder tilbage til at arbejde på redskabet.

Microsoft har udtalt, at Expression er klar inden slutningen af juni.

Microsoft håber, at Expression kan komme til at fungere som et alternativ til Adobes nylige udgivelse, Creative Suite 3, og virksomhedens udviklere håber desuden, at de, der bruger Silverlight, vil bruge Expression som værktøjskasse.

Microsofts forholdsvis utraditionelle skridt i retning af open-source bevægelsen er sandsynligvis en reaktion på Adobes udtalelse tidligere på ugen om, at virksomheden vil open source dele af dens Flex RIA udviklingsmiljø, før året er omme.

Microsoft var vært for det første MIX-show sidste år, og håbede derved at appellere til RIA-udviklerne, som er et publikum Microsoft ikke hidtil har haft så meget held med.

Adobe er ikke den eneste konkurrent, Microsoft står overfor på RIA-fronten.

Et lille firma i Silicon Valley, der hedder Laszlo Systems, har også et sofistikeret redskab til at bygge RIA’er med og har allerede udgivet en open source version af redskabet, der hedder OpenLaszlo, som giver udviklere mulighed for at bygge både Flash- og Ajax-baserede applikationer.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura