Microsoft: Dele af Silverlight bliver open source

Microsoft har overraskelser med til MIX showet '07 i næste uge. Kilder siger, at virksomheden blandt andet vil gøre dele af Silverlight-koden tilgængelig for open source-udviklerne.

Computerworld News Service: Microsoft vil efter sigende vise sig fra en ny og venligere side overfor open source bevægelsen og frigive dele af koden til virksomhedens Silverlight-teknologi ved MIX 07 showet, der åbner i næste uge.

Kilder siger desuden, at Microsoft vil udgive en beta-version af Silverlight, der er en browser plug-in, som giver web-designere mulighed for at anvende video og interaktive medieoplevelser gennem selve hjemmesiden.

Teknologien udnytter Vistas grafiske skelet og Windows Presentation Foundation (WPF).

Microsoft markedsfører teknologien som en direkte konkurrent til Adobes Flash redskab og leverings- mekanisme til rigt multimedieindhold på nettet.

Det var ikke muligt at få oplyst hvilke dele af Silverlight, der bliver gjort tilgængelig for open source-folket.

Den endelige version af Microsofts værktøjskasse, Expression, til udvikling af internet-applikationer bliver muligvis også fremvist ved MIX 07, selv om Microsoft ifølge virksomhedens udviklingsplanstadig har to måneder tilbage til at arbejde på redskabet.

Microsoft har udtalt, at Expression er klar inden slutningen af juni.

Microsoft håber, at Expression kan komme til at fungere som et alternativ til Adobes nylige udgivelse, Creative Suite 3, og virksomhedens udviklere håber desuden, at de, der bruger Silverlight, vil bruge Expression som værktøjskasse.

Microsofts forholdsvis utraditionelle skridt i retning af open-source bevægelsen er sandsynligvis en reaktion på Adobes udtalelse tidligere på ugen om, at virksomheden vil open source dele af dens Flex RIA udviklingsmiljø, før året er omme.

Microsoft var vært for det første MIX-show sidste år, og håbede derved at appellere til RIA-udviklerne, som er et publikum Microsoft ikke hidtil har haft så meget held med.

Adobe er ikke den eneste konkurrent, Microsoft står overfor på RIA-fronten.

Et lille firma i Silicon Valley, der hedder Laszlo Systems, har også et sofistikeret redskab til at bygge RIA’er med og har allerede udgivet en open source version af redskabet, der hedder OpenLaszlo, som giver udviklere mulighed for at bygge både Flash- og Ajax-baserede applikationer.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS