Frikøbt web-bureau får millionoverskud

Dansk Internet Selskab, der købte sig fri af Schultz IT for godt et år siden, har siden løsrivelsen fordoblet antallet af ansatte. Selskabet kom ud af 2006 med en million på bundlinjen.

Det tidligere Schultz-ejede Dansk Internet Selskab (DIS) har oplevet stærk vækst, siden direktør Lasse Morell købte virksomheden 1. januar 2006.

Schults ejede DIS fra 2000 til slutningen af 2005.

Regnskabet for 2006 viser en omsætning på 20 millioner kroner og et resultat før skat på 1,3 millioner.

I 2006 er organisationen vokset fra 20 konsulenter til nu 55, hvoraf de 12 sidder i en ny afdeling i Århus.

"Da vi i sin tid frikøbte os fra Schultz IT, lagde vi ud med en forsigtig målsætning om en moderat og kontrolleret vækst med fokus på bundlinjen," fortæller Lasse Morell, der ejer aktiemajoriteten i DIS, mens 10 af medarbejderne sidder på tilsammen 17 procent.

Meget teknik-orienteret

DIS blev stiftet i 1995 og har de fleste af årene været meget teknik-orienteret og baseret en stor del af sine løsninger på egenudviklet software.

"I dag har vi i høj grad frigjort os fra teknologien og fokuserer mere på processerne og det forretningsmæssige indhold, end på hvilken platform, løsningerne ligger," siger Lasse Morell.

Som en konsekvens af det har DIS opbygget en kreativ afdeling med informationsarkitekter, designere, tekstforfattere, flash- og frontendudviklere.

I dag er den egenudviklede DIS-platform et tilbud på linje med CMS-platformene Dynamicweb, Synkron, Sitecore og Microsoft Sharepoint 2007.

Halvdelen af ministerierne

Kunderne er blandt andet halvdelen af de danske ministerier, Ældresagen, boligselskaber og en enkelt bank.

DIS tager sig også gerne af små kunder og skaber løsninger ned til en pris på 20-30.000 kroner.

"Vi forventer fortsat at vinde markedsandele i 2007. Alene i første kvartal i år har vi overgået sidste års resultat, og vi forventer samlet set at øge omsætningen med 50 procent og som minimum en fordobling af resultatet," siger Lasse Morell.

Udover den nye Århus-afdeling, er Dansk Internet Selskab også på vej ind i Sverige med sine it- og web-løsninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS