Frikøbt web-bureau får millionoverskud

Dansk Internet Selskab, der købte sig fri af Schultz IT for godt et år siden, har siden løsrivelsen fordoblet antallet af ansatte. Selskabet kom ud af 2006 med en million på bundlinjen.

Det tidligere Schultz-ejede Dansk Internet Selskab (DIS) har oplevet stærk vækst, siden direktør Lasse Morell købte virksomheden 1. januar 2006.

Schults ejede DIS fra 2000 til slutningen af 2005.

Regnskabet for 2006 viser en omsætning på 20 millioner kroner og et resultat før skat på 1,3 millioner.

I 2006 er organisationen vokset fra 20 konsulenter til nu 55, hvoraf de 12 sidder i en ny afdeling i Århus.

"Da vi i sin tid frikøbte os fra Schultz IT, lagde vi ud med en forsigtig målsætning om en moderat og kontrolleret vækst med fokus på bundlinjen," fortæller Lasse Morell, der ejer aktiemajoriteten i DIS, mens 10 af medarbejderne sidder på tilsammen 17 procent.

Meget teknik-orienteret

DIS blev stiftet i 1995 og har de fleste af årene været meget teknik-orienteret og baseret en stor del af sine løsninger på egenudviklet software.

"I dag har vi i høj grad frigjort os fra teknologien og fokuserer mere på processerne og det forretningsmæssige indhold, end på hvilken platform, løsningerne ligger," siger Lasse Morell.

Som en konsekvens af det har DIS opbygget en kreativ afdeling med informationsarkitekter, designere, tekstforfattere, flash- og frontendudviklere.

I dag er den egenudviklede DIS-platform et tilbud på linje med CMS-platformene Dynamicweb, Synkron, Sitecore og Microsoft Sharepoint 2007.

Halvdelen af ministerierne

Kunderne er blandt andet halvdelen af de danske ministerier, Ældresagen, boligselskaber og en enkelt bank.

DIS tager sig også gerne af små kunder og skaber løsninger ned til en pris på 20-30.000 kroner.

"Vi forventer fortsat at vinde markedsandele i 2007. Alene i første kvartal i år har vi overgået sidste års resultat, og vi forventer samlet set at øge omsætningen med 50 procent og som minimum en fordobling af resultatet," siger Lasse Morell.

Udover den nye Århus-afdeling, er Dansk Internet Selskab også på vej ind i Sverige med sine it- og web-løsninger.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job