Khader-støtter købte moderaterne.dk i november

Gennem reklamemanden Joachim Nielsen sikrede Naser Khader sig domænet moderaterne.dk for et halvt år siden. Ideen til navnet fik Naser Khader, der netop har meldt sig ud af Det Radikale Venstre, fortæller reklamemanden.

Artikel top billede

Foto fra Naser Khaders hjemmeside.

Naser Khader sikrede sig allerede for et halvt år siden domænet moderaterne.dk.

Det skete 9. november 2006, da reklamemanden Joachim Nielsen købte domænet med henblik på at være hjemsted for Naser Khaders kommende parti.

Dermed tyder alt på, at planerne om at stifte et nyt parti har været længe undervejs.

"Det hele er vist gået lidt hurtigt, men nu er det hele registreret. Ideen til navnet fik Khader", siger Joachim Nielsen til Computerworld.

Registreret hos Indenrigsministeriet

Joachim Nielsen har også registreret partinavnet Moderaterne hos Indenrigsministeriet for Naser Khader.

De to har holdt en række møder, siden reklamemanden af egen lomme betalte for en Gallup-måling, der viste, at Naser Khader kunne få 20 mandater, hvis han stiftede et nyt parti.

"Derefter kontaktede Khader mig, og vi har siden holdt en række møder" siger Joachim Nielsen.

Det er modstanden mod Dansk Folkeparti, der har fået reklamemanden til at hjælpe Naser Khader.

"Jeg arbejder gerne gratis og poster penge i ting, der kan svække Dansk Folkeparti. Det står helt klart", siger Joachim Nielsen fra Idefilm.

Ingen hjemmeside endnu

Joachim Nielsen fortæller Computerworld, at der ikke ham bekendt kommer en hjemmeside op at køre på domænet allerede i dag.

"Jeg har ikke fået af vide fra Khader, at der skulle en webmaster ind over", siger han.

Naser Khader afholder pressemøde på Christiansborg klokken 13:30 mandag. Han bekræfter på sin egen hjemmeside, at han har meldt sig ud af Det Radikale Venstre.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job