Telenor: Tele2 og Sonofon skal ikke fusioneres

Telenor vil ikke bryde med Tele2's brand lige med det samme. Til gengæld vil overtagelsen af Tele2 betyde store besparelser, der skal investeres for at forbedre Telenors position på det danske telemarked.

Artikel top billede

Der bliver intet dramatisk skifte i brands, lyder det fra Henrik Clausen, administrerende direktør for Sonofon og Cybercity.

Telenors opkøb af Tele2 vil ikke få umiddelbar betydning for Tele2's produkter og kunder. I hvert fald ikke inden for de første to år, lyder meldingen fra den nye store spiller på telemarkedet.

"Med opkøbet skal vi ikke til at tilbyde det samme produkt til den samme homogene målgruppe, men derimod forskellige produkter til forskellige målgrupper," fastslog administrerende direktør for Sonofon og Cybercity i Danmark, Henrik Clausen, i dag på et pressemøde.

Han sad selv ved forhandlingsbordet, da Cybercity blev solgt til den skandinaviske telegigant Telenor for to år siden. Udover Sonofon og Cybercity ejer Telenor blandt andet også CBB Mobil.

Markedsføringen af Tele2 vil også fortsætte nogenlunde uforandret efter, at Telenor overtager Tele2.

"Vi overvejer dog gradvist at blande Tele2 ind i vores andre varemærker, men hverken kunder eller medarbejdere vil opleve et dramatisk skift i brands," siger han.

Overtagelsen kan dog betyde, at Tele2-kunder skal have skiftet udstyr til deres bredbånd, men det vil ifølge direktøren heller ikke kunne mærkes som en større forstyrrelse.

"Vi har ingen konkrete planer om udstyret på nuværende tidspunkt. Men det er da klart, at det kan komme på tale, at Tele2-kunder skal have skiftet netudstyret ud," udtaler Henrik Clausen.

Kæmpebesparelser skal bruges til investeringer

På et større plan vil sammenfaldet af Tele2's og Cybercity's udstyr på terminalerne ifølge Henrik Clausen kunne spare "et betydeligt tre-cifret millionbeløb".

"Vi vil få konsolideret netværket, så Tele2-kunderne vil opleve en bedre og hurtigere service. Og både forbedring af kundeservice og besparelsen er naturligvis noget, som vi har haft med i overvejelserne for overtagelsen," siger han.

Henrik Clausen afviser, at det ene selskabs udstyr vil stå og samle støv.

"Vi kan konfigurere det således, at vi vil få mest ud af det fælles udstyr. Og det betragtelige millionbeløb vi sparer, vil vi benytte til at fortsætte vores tunge investeringer på både 3G mobil- og bredbåndsmarkedet," siger han.

Efter opkøbet vil det nye Telenor sidde på 27,9 procent af mobilmarkedet samt på 14,5 procent af bredbåndsmarkedet.

I begge tilfælde ligger Telenor på en samlet andenplads efter TDC, der ligger førende med henholdsvis 40,8 procent mobilmarkedet og 56,6 procent på bredbåndsmarkedet.

"Men man skal forholde sig til, at vi har satset hårdt på rigtigt bredbånd i form af ADSL og ADSL2, som er fremtiden, og har ikke mange kunder på de små hastigheder," afslutter Henrik Clausen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos