IBM vinder femårig it-aftale med Mærsk

A.P. Møller - Mærsk og IBM har indgået en femårig kontrakt, der gennem blandt andet stordriftsfordele skal sikre Mærsk store besparelser på omkostninger til drift og vedligehold.

Mærsk og IBM fortsætter deres mangeårige samarbejde ved at indgå en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Aftalen vil styrke vores forretning med en skalérbar og fleksibel infrastruktur. Den vil også gøre det muligt for os at sænke omkostningerne betydeligt – på basis af IBM’s globale leverancekompetence," siger Eivind Kolding, partner og administrerende direktør for containerforretningen i A.P. Møller - Mærsk Gruppen i en pressemeddelelse.

Blandt IBM's "globale leverancekompetence" er 52.000 medarbejdere i Indien, der skal være med til at sikre lavere omkostninger for it-delen af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Tilbage til Mærsk Data

Kontrakten, som dækker drift og support, bygger på eksisterende aftaler, som går tilbage til IBM's overtagelse af det tidligere Mærsk Data i 2004.

Som en del af den nye aftale bliver IBM ansvarlig for leverancen af integrerede, end-to-end facility management-ydelser, hvilket omfatter en betydelig del af de forretningsløsninger og den it-drift, der ligger i A.P. Møller - Mærsk-koncernen.

Værdien af kontrakten er ikke offentliggjort.

Computerworld har tidligere afsløret, at netop IBM og Mærsk-gruppen i stor stil har haft hemmelige job-kartel-aftaler med hinanden.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S