IBM vinder femårig it-aftale med Mærsk

A.P. Møller - Mærsk og IBM har indgået en femårig kontrakt, der gennem blandt andet stordriftsfordele skal sikre Mærsk store besparelser på omkostninger til drift og vedligehold.

Mærsk og IBM fortsætter deres mangeårige samarbejde ved at indgå en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Aftalen vil styrke vores forretning med en skalérbar og fleksibel infrastruktur. Den vil også gøre det muligt for os at sænke omkostningerne betydeligt – på basis af IBM’s globale leverancekompetence," siger Eivind Kolding, partner og administrerende direktør for containerforretningen i A.P. Møller - Mærsk Gruppen i en pressemeddelelse.

Blandt IBM's "globale leverancekompetence" er 52.000 medarbejdere i Indien, der skal være med til at sikre lavere omkostninger for it-delen af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Tilbage til Mærsk Data

Kontrakten, som dækker drift og support, bygger på eksisterende aftaler, som går tilbage til IBM's overtagelse af det tidligere Mærsk Data i 2004.

Som en del af den nye aftale bliver IBM ansvarlig for leverancen af integrerede, end-to-end facility management-ydelser, hvilket omfatter en betydelig del af de forretningsløsninger og den it-drift, der ligger i A.P. Møller - Mærsk-koncernen.

Værdien af kontrakten er ikke offentliggjort.

Computerworld har tidligere afsløret, at netop IBM og Mærsk-gruppen i stor stil har haft hemmelige job-kartel-aftaler med hinanden.

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network