IBM vinder femårig it-aftale med Mærsk

A.P. Møller - Mærsk og IBM har indgået en femårig kontrakt, der gennem blandt andet stordriftsfordele skal sikre Mærsk store besparelser på omkostninger til drift og vedligehold.

Mærsk og IBM fortsætter deres mangeårige samarbejde ved at indgå en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Aftalen vil styrke vores forretning med en skalérbar og fleksibel infrastruktur. Den vil også gøre det muligt for os at sænke omkostningerne betydeligt – på basis af IBM’s globale leverancekompetence," siger Eivind Kolding, partner og administrerende direktør for containerforretningen i A.P. Møller - Mærsk Gruppen i en pressemeddelelse.

Blandt IBM's "globale leverancekompetence" er 52.000 medarbejdere i Indien, der skal være med til at sikre lavere omkostninger for it-delen af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Tilbage til Mærsk Data

Kontrakten, som dækker drift og support, bygger på eksisterende aftaler, som går tilbage til IBM's overtagelse af det tidligere Mærsk Data i 2004.

Som en del af den nye aftale bliver IBM ansvarlig for leverancen af integrerede, end-to-end facility management-ydelser, hvilket omfatter en betydelig del af de forretningsløsninger og den it-drift, der ligger i A.P. Møller - Mærsk-koncernen.

Værdien af kontrakten er ikke offentliggjort.

Computerworld har tidligere afsløret, at netop IBM og Mærsk-gruppen i stor stil har haft hemmelige job-kartel-aftaler med hinanden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS