IBM vinder femårig it-aftale med Mærsk

A.P. Møller - Mærsk og IBM har indgået en femårig kontrakt, der gennem blandt andet stordriftsfordele skal sikre Mærsk store besparelser på omkostninger til drift og vedligehold.

Mærsk og IBM fortsætter deres mangeårige samarbejde ved at indgå en femårig kontrakt vedrørende drift, vedligehold og andre facility management-ydelser.

"Aftalen vil styrke vores forretning med en skalérbar og fleksibel infrastruktur. Den vil også gøre det muligt for os at sænke omkostningerne betydeligt – på basis af IBM’s globale leverancekompetence," siger Eivind Kolding, partner og administrerende direktør for containerforretningen i A.P. Møller - Mærsk Gruppen i en pressemeddelelse.

Blandt IBM's "globale leverancekompetence" er 52.000 medarbejdere i Indien, der skal være med til at sikre lavere omkostninger for it-delen af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Tilbage til Mærsk Data

Kontrakten, som dækker drift og support, bygger på eksisterende aftaler, som går tilbage til IBM's overtagelse af det tidligere Mærsk Data i 2004.

Som en del af den nye aftale bliver IBM ansvarlig for leverancen af integrerede, end-to-end facility management-ydelser, hvilket omfatter en betydelig del af de forretningsløsninger og den it-drift, der ligger i A.P. Møller - Mærsk-koncernen.

Værdien af kontrakten er ikke offentliggjort.

Computerworld har tidligere afsløret, at netop IBM og Mærsk-gruppen i stor stil har haft hemmelige job-kartel-aftaler med hinanden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S