V og K rygende uenige om jobkartel-lovgivning

Venstres beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen foretrækker, at firmaer selv fjerner jobkarteller, mens De Konservatives næstformand, Lars Barfod, kræver lovindgreb

Artikel top billede

Den konservative arbejdsmarkedsordfører, Lars Barfod, er lodret uenig med beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i jobkartel-sagen.

De to regeringspartier, Venstre og De Konservative, er på kolisionskurs i kølvandet på A.P. Møller - Mærsks meldning i sidste uge om, at selskabet fjerner sin jobkartel-aftale med IBM.

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) kalder det et klogt træk og siger, at det er at foretrække frem for lovgivning.

"Jeg kan kun opfordre andre til at følge A.P. Møller-Mærsks eksempel. Det er klart at foretrække frem for lovgivning." siger ministeren til Computerworld

De Konservatives arbejdsmarkedsordfører, Lars Barfod, har imidlertid en helt anden reaktion på selskabets udmeldning.

"Det konservative Folkeparti vil presse på for at få gennemført en regulering af disse aftaler, når Folketinget mødes igen efter sommeren." siger næstformanden, der samtidig udtrykker glæde over rederigigantens beslutning.

Ny splid

Uenigheden er blot den seneste i regeringssamarbejdet.

I sidste uge har bølgerne gået højt om, hvorvidt skatten skal sættes ned eller ej.

Her kræver De Konservative en skattenedsættelse, mens Venstre holder fast i skattestoppet.

Politiske analytikere har forklaret, at de konservatives nye markante kurs er en direkte konsekvens af presset fra Ny Alliance, der lover en skat på 40 procent til alle.

Nødvendig lov

I jobkartel-sagen står oppostionen på sidelinien med et lovforslag mod jobkarteler, der skal andenbehandles i folketinget på fredag.

Selvom Socialdemokraterne glæder sig over meldingen fra A.P. Møller, mener partiet ikke, at det ændrer ved at der bør komme en lov.

"Nu mangler vi bare at beskæftigelsesministeren vil være med til at give alle lønmodtagere de samme rettigheder, således at de ikke er afhængige af at deres arbejdsgiver opfører sig anstændigt," siger arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov fra Socialdemokraterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S