V og K rygende uenige om jobkartel-lovgivning

Venstres beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen foretrækker, at firmaer selv fjerner jobkarteller, mens De Konservatives næstformand, Lars Barfod, kræver lovindgreb

Artikel top billede

Den konservative arbejdsmarkedsordfører, Lars Barfod, er lodret uenig med beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) i jobkartel-sagen.

De to regeringspartier, Venstre og De Konservative, er på kolisionskurs i kølvandet på A.P. Møller - Mærsks meldning i sidste uge om, at selskabet fjerner sin jobkartel-aftale med IBM.

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) kalder det et klogt træk og siger, at det er at foretrække frem for lovgivning.

"Jeg kan kun opfordre andre til at følge A.P. Møller-Mærsks eksempel. Det er klart at foretrække frem for lovgivning." siger ministeren til Computerworld

De Konservatives arbejdsmarkedsordfører, Lars Barfod, har imidlertid en helt anden reaktion på selskabets udmeldning.

"Det konservative Folkeparti vil presse på for at få gennemført en regulering af disse aftaler, når Folketinget mødes igen efter sommeren." siger næstformanden, der samtidig udtrykker glæde over rederigigantens beslutning.

Ny splid

Uenigheden er blot den seneste i regeringssamarbejdet.

I sidste uge har bølgerne gået højt om, hvorvidt skatten skal sættes ned eller ej.

Her kræver De Konservative en skattenedsættelse, mens Venstre holder fast i skattestoppet.

Politiske analytikere har forklaret, at de konservatives nye markante kurs er en direkte konsekvens af presset fra Ny Alliance, der lover en skat på 40 procent til alle.

Nødvendig lov

I jobkartel-sagen står oppostionen på sidelinien med et lovforslag mod jobkarteler, der skal andenbehandles i folketinget på fredag.

Selvom Socialdemokraterne glæder sig over meldingen fra A.P. Møller, mener partiet ikke, at det ændrer ved at der bør komme en lov.

"Nu mangler vi bare at beskæftigelsesministeren vil være med til at give alle lønmodtagere de samme rettigheder, således at de ikke er afhængige af at deres arbejdsgiver opfører sig anstændigt," siger arbejdsmarkedsordfører Thomas Adelskov fra Socialdemokraterne.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest