Finsk domstol: OK at omgå kopibeskyttelse af dvd'er

Kopibeskyttelsen af dvd'er er ineffektiv. Derfor er det i følge EU's copyright-lovgivning ikke ulovligt at udvikle og distribuere værktøjer, som kan bruges til at kopiere skiverne, fastslog en finsk domstol i fredags.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Distriktsdomstolen i Helsinki frifandt fredag 25. maj to mænd, der var anklaget for at overtræde copyright-loven ved at offentliggøre en kode, der omgår kopibeskyttelsen af dvd’er.

"Koden kan dekryptere dvd’er der bruger CSS (content scrambling system), som er en slags DRM (digital rights management), der skal forhindre ulovlig kopiering," siger Mikko Rauhala, som er den ene af de to anklagede mænd.

I 2005 indførte Finland en lovgivning, der stemmer overens med EU's direktiv om copyright fra 2001.

EU-direktivet forbyder frembringelse og promovering af redskaber, der kan bruges til at omgå teknologier designet til at beskytte copyright, så længe teknologien "yder tilstrækkelig beskyttelse.”

Mikko Rauhala mener, loven krænker ytringsfriheden, og han og andre aktivister brød koden i protest og meldte sig selv til politiet i 2006.

I fredags besluttede retten så at frifinde aktivisterne, fordi CSS er "ineffektiv" og ikke "yder den tilstrækkelige beskyttelse", loven kræver.

Eksperter: Elendig beskyttelse
Domstolen har lyttet til tekniske eksperter udvalgt både af anklager og forsvarer, og begge pegede på, at kopibeskyttelses-teknologien CSS gør meget lidt for at forhindre forbrugere i at kopiere dvd’er.

CSS blev omgået af tre hackere – heriblandt en 16-årig nordmand - kun få år efter sin udgivelse.

Vigtig afgørelse

"Domstolens kendelse er vigtig, fordi mange EU-lande bruger samme formulering i deres love," skriver Zohar Efroni, der er medarbejder hos Max Planck Institute for Intellectual Property, Competition and Tax Law i München.

"Det er den første europæiske domstol, der tolker direktivets definition af "tilstrækkelige teknologiske tiltag" og det er ret interessant,” skriver Zohar Efroni på Standfords juridiske fakultets Center for Internet og Samfunds’ blog.

Kendelsen giver dog ikke noget bud på, hvad en virksomhed skal gøre for at foretage tilstrækkeligt effektive teknologiske tiltag.

Anklagere Kokka-Maaria Kankaala har endnu ikke besluttet, om hun vil appellere sagen til en højere retsinstans.

Oversat af Ditte Thøgersen

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S