Finsk domstol: OK at omgå kopibeskyttelse af dvd'er

Kopibeskyttelsen af dvd'er er ineffektiv. Derfor er det i følge EU's copyright-lovgivning ikke ulovligt at udvikle og distribuere værktøjer, som kan bruges til at kopiere skiverne, fastslog en finsk domstol i fredags.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Distriktsdomstolen i Helsinki frifandt fredag 25. maj to mænd, der var anklaget for at overtræde copyright-loven ved at offentliggøre en kode, der omgår kopibeskyttelsen af dvd’er.

"Koden kan dekryptere dvd’er der bruger CSS (content scrambling system), som er en slags DRM (digital rights management), der skal forhindre ulovlig kopiering," siger Mikko Rauhala, som er den ene af de to anklagede mænd.

I 2005 indførte Finland en lovgivning, der stemmer overens med EU's direktiv om copyright fra 2001.

EU-direktivet forbyder frembringelse og promovering af redskaber, der kan bruges til at omgå teknologier designet til at beskytte copyright, så længe teknologien "yder tilstrækkelig beskyttelse.”

Mikko Rauhala mener, loven krænker ytringsfriheden, og han og andre aktivister brød koden i protest og meldte sig selv til politiet i 2006.

I fredags besluttede retten så at frifinde aktivisterne, fordi CSS er "ineffektiv" og ikke "yder den tilstrækkelige beskyttelse", loven kræver.

Eksperter: Elendig beskyttelse
Domstolen har lyttet til tekniske eksperter udvalgt både af anklager og forsvarer, og begge pegede på, at kopibeskyttelses-teknologien CSS gør meget lidt for at forhindre forbrugere i at kopiere dvd’er.

CSS blev omgået af tre hackere – heriblandt en 16-årig nordmand - kun få år efter sin udgivelse.

Vigtig afgørelse

"Domstolens kendelse er vigtig, fordi mange EU-lande bruger samme formulering i deres love," skriver Zohar Efroni, der er medarbejder hos Max Planck Institute for Intellectual Property, Competition and Tax Law i München.

"Det er den første europæiske domstol, der tolker direktivets definition af "tilstrækkelige teknologiske tiltag" og det er ret interessant,” skriver Zohar Efroni på Standfords juridiske fakultets Center for Internet og Samfunds’ blog.

Kendelsen giver dog ikke noget bud på, hvad en virksomhed skal gøre for at foretage tilstrækkeligt effektive teknologiske tiltag.

Anklagere Kokka-Maaria Kankaala har endnu ikke besluttet, om hun vil appellere sagen til en højere retsinstans.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S