Finsk domstol: OK at omgå kopibeskyttelse af dvd'er

Kopibeskyttelsen af dvd'er er ineffektiv. Derfor er det i følge EU's copyright-lovgivning ikke ulovligt at udvikle og distribuere værktøjer, som kan bruges til at kopiere skiverne, fastslog en finsk domstol i fredags.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Distriktsdomstolen i Helsinki frifandt fredag 25. maj to mænd, der var anklaget for at overtræde copyright-loven ved at offentliggøre en kode, der omgår kopibeskyttelsen af dvd’er.

"Koden kan dekryptere dvd’er der bruger CSS (content scrambling system), som er en slags DRM (digital rights management), der skal forhindre ulovlig kopiering," siger Mikko Rauhala, som er den ene af de to anklagede mænd.

I 2005 indførte Finland en lovgivning, der stemmer overens med EU's direktiv om copyright fra 2001.

EU-direktivet forbyder frembringelse og promovering af redskaber, der kan bruges til at omgå teknologier designet til at beskytte copyright, så længe teknologien "yder tilstrækkelig beskyttelse.”

Mikko Rauhala mener, loven krænker ytringsfriheden, og han og andre aktivister brød koden i protest og meldte sig selv til politiet i 2006.

I fredags besluttede retten så at frifinde aktivisterne, fordi CSS er "ineffektiv" og ikke "yder den tilstrækkelige beskyttelse", loven kræver.

Eksperter: Elendig beskyttelse
Domstolen har lyttet til tekniske eksperter udvalgt både af anklager og forsvarer, og begge pegede på, at kopibeskyttelses-teknologien CSS gør meget lidt for at forhindre forbrugere i at kopiere dvd’er.

CSS blev omgået af tre hackere – heriblandt en 16-årig nordmand - kun få år efter sin udgivelse.

Vigtig afgørelse

"Domstolens kendelse er vigtig, fordi mange EU-lande bruger samme formulering i deres love," skriver Zohar Efroni, der er medarbejder hos Max Planck Institute for Intellectual Property, Competition and Tax Law i München.

"Det er den første europæiske domstol, der tolker direktivets definition af "tilstrækkelige teknologiske tiltag" og det er ret interessant,” skriver Zohar Efroni på Standfords juridiske fakultets Center for Internet og Samfunds’ blog.

Kendelsen giver dog ikke noget bud på, hvad en virksomhed skal gøre for at foretage tilstrækkeligt effektive teknologiske tiltag.

Anklagere Kokka-Maaria Kankaala har endnu ikke besluttet, om hun vil appellere sagen til en højere retsinstans.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job