Finsk domstol: OK at omgå kopibeskyttelse af dvd'er

Kopibeskyttelsen af dvd'er er ineffektiv. Derfor er det i følge EU's copyright-lovgivning ikke ulovligt at udvikle og distribuere værktøjer, som kan bruges til at kopiere skiverne, fastslog en finsk domstol i fredags.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Distriktsdomstolen i Helsinki frifandt fredag 25. maj to mænd, der var anklaget for at overtræde copyright-loven ved at offentliggøre en kode, der omgår kopibeskyttelsen af dvd’er.

"Koden kan dekryptere dvd’er der bruger CSS (content scrambling system), som er en slags DRM (digital rights management), der skal forhindre ulovlig kopiering," siger Mikko Rauhala, som er den ene af de to anklagede mænd.

I 2005 indførte Finland en lovgivning, der stemmer overens med EU's direktiv om copyright fra 2001.

EU-direktivet forbyder frembringelse og promovering af redskaber, der kan bruges til at omgå teknologier designet til at beskytte copyright, så længe teknologien "yder tilstrækkelig beskyttelse.”

Mikko Rauhala mener, loven krænker ytringsfriheden, og han og andre aktivister brød koden i protest og meldte sig selv til politiet i 2006.

I fredags besluttede retten så at frifinde aktivisterne, fordi CSS er "ineffektiv" og ikke "yder den tilstrækkelige beskyttelse", loven kræver.

Eksperter: Elendig beskyttelse
Domstolen har lyttet til tekniske eksperter udvalgt både af anklager og forsvarer, og begge pegede på, at kopibeskyttelses-teknologien CSS gør meget lidt for at forhindre forbrugere i at kopiere dvd’er.

CSS blev omgået af tre hackere – heriblandt en 16-årig nordmand - kun få år efter sin udgivelse.

Vigtig afgørelse

"Domstolens kendelse er vigtig, fordi mange EU-lande bruger samme formulering i deres love," skriver Zohar Efroni, der er medarbejder hos Max Planck Institute for Intellectual Property, Competition and Tax Law i München.

"Det er den første europæiske domstol, der tolker direktivets definition af "tilstrækkelige teknologiske tiltag" og det er ret interessant,” skriver Zohar Efroni på Standfords juridiske fakultets Center for Internet og Samfunds’ blog.

Kendelsen giver dog ikke noget bud på, hvad en virksomhed skal gøre for at foretage tilstrækkeligt effektive teknologiske tiltag.

Anklagere Kokka-Maaria Kankaala har endnu ikke besluttet, om hun vil appellere sagen til en højere retsinstans.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S