Finsk domstol: OK at omgå kopibeskyttelse af dvd'er

Kopibeskyttelsen af dvd'er er ineffektiv. Derfor er det i følge EU's copyright-lovgivning ikke ulovligt at udvikle og distribuere værktøjer, som kan bruges til at kopiere skiverne, fastslog en finsk domstol i fredags.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Distriktsdomstolen i Helsinki frifandt fredag 25. maj to mænd, der var anklaget for at overtræde copyright-loven ved at offentliggøre en kode, der omgår kopibeskyttelsen af dvd’er.

"Koden kan dekryptere dvd’er der bruger CSS (content scrambling system), som er en slags DRM (digital rights management), der skal forhindre ulovlig kopiering," siger Mikko Rauhala, som er den ene af de to anklagede mænd.

I 2005 indførte Finland en lovgivning, der stemmer overens med EU's direktiv om copyright fra 2001.

EU-direktivet forbyder frembringelse og promovering af redskaber, der kan bruges til at omgå teknologier designet til at beskytte copyright, så længe teknologien "yder tilstrækkelig beskyttelse.”

Mikko Rauhala mener, loven krænker ytringsfriheden, og han og andre aktivister brød koden i protest og meldte sig selv til politiet i 2006.

I fredags besluttede retten så at frifinde aktivisterne, fordi CSS er "ineffektiv" og ikke "yder den tilstrækkelige beskyttelse", loven kræver.

Eksperter: Elendig beskyttelse
Domstolen har lyttet til tekniske eksperter udvalgt både af anklager og forsvarer, og begge pegede på, at kopibeskyttelses-teknologien CSS gør meget lidt for at forhindre forbrugere i at kopiere dvd’er.

CSS blev omgået af tre hackere – heriblandt en 16-årig nordmand - kun få år efter sin udgivelse.

Vigtig afgørelse

"Domstolens kendelse er vigtig, fordi mange EU-lande bruger samme formulering i deres love," skriver Zohar Efroni, der er medarbejder hos Max Planck Institute for Intellectual Property, Competition and Tax Law i München.

"Det er den første europæiske domstol, der tolker direktivets definition af "tilstrækkelige teknologiske tiltag" og det er ret interessant,” skriver Zohar Efroni på Standfords juridiske fakultets Center for Internet og Samfunds’ blog.

Kendelsen giver dog ikke noget bud på, hvad en virksomhed skal gøre for at foretage tilstrækkeligt effektive teknologiske tiltag.

Anklagere Kokka-Maaria Kankaala har endnu ikke besluttet, om hun vil appellere sagen til en højere retsinstans.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job