Krak-direktør: Google og Microsoft tvinger os til salg

Netgiganter som Google og Microsoft truer Kraks forretning, og derfor takkede virksomheden ja til at blive overtaget af konkurrenten Eniro. Kraks direktør forlader virksomheden i forbindelse med ejerskiftet.

Artikel top billede

Det var frygten for fremtiden, der fik Krak til at acceptere et købstilbud fra den svenske konkurrence Eniro, der overtager den 237 år gamle virksomhed for 400 millioner kroner.

"Da vi vovede ud os på internettet, vovede vi os også ud på isen," siger den nu forhændværende Krak-direktør Ove Leth-Sørensen.

Krak kæmper nemlig imod giganter som Yahoo, Google og Microsoft, og samtidig har de kunnet se konkurrenterne De Gule Sider og Eniro styrke deres position ved opkøb.

Krak manglede ressourcer

I den situation mente Krak ikke længere, at de kunne hamle op med konkurrenterne i kampen om nettet, hvor tingene skal ske enormt hurtigt, fortæller Ove Leth-Sørensen.

"Konkret kunne vi se det ved, at vi havde enormt mange idéer til, hvordan vi kunne forbedre krak.dk, men vi havde ikke ressourcer nok til at gennemføre dem. Det blev en større og større frustration for os," siger han, og tilføjer:

"Fremtiden kunne kun gøre, at vi blev alt for små i det store spil."

Direktør forlader koncernen

Allerede for et år siden var Eniro interesseret i at overtage den gamle danske forlagsvirksomhed, men dengang strandede forhandlingerne.

Da Eniro vendte tilbage for nogle måneder siden, var det derfor med en endnu større pose penge, og Kraks Fond mente, at tiden var moden til at sælge virksomheden.

De kommende måneder vil blive brugt til at sammensætte det hold, der skal lede de to sammensmeltede virksomheder.

Det står dog allerede nu klart, at én leder ikke vil tage del i det projekt, for Krak-direktør Ove Leth-Sørensen ved nemlig allerede nu, at han ikke fortsætter i koncernen.

Inden for få uger vil han forlade Krak og de nye ejere.

"Vi ønsker at forene de to virksomheder så hurtigt som muligt, og der skal bare være en pave i det spil," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS