Dansk softwarehus rider højt på Microsoft-anbefaling

Når kunderne spørger Microsoft, om selskabet kan anbefale en leverandør af Identity Management-løsninger, så peger Microsoft blandt andet på danske Omada. Den anbefaling er millioner af kroner værd.

Artikel top billede

"En milepæl," siger Omada-direktør Morten Boel Sigurdsson om Microsofts anbefalinger.

Fokus på produktudvikling og international markedsføring bærer frugt for softwarehuset Omada, der sælger Identity Management-løsninger til store kunder verden over.

Bruttofortjenesten er steget fra 24 til 37 millioner, og resultatet før skat er ligeledes røget kraftigt i vejret fra ni til 16 millioner kroner.

"Senest har vi vundet en kontrakt, hvor vores løsning skal holde styr på 300.000 brugere verden over i en koncern, der arbejder i automobilbranchen," fortæller Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Microsoft anbefaler

Omadas Identity Management-løsning er i dag så gennemtestet, at verdens største softwareproducent Microsoft ligefrem anbefaler Omada som en potentiel leverandør af den slags løsninger.

"At opleve at blive en af de virksomheder, som Microsoft peger på, når det drejer sig om brugerkontrol, det er en milepæl for os," siger Morten Boel.

Identity Management hedder på dansk rollebaseret brugerstyring og handler i al sin enkelthed om, at forskellige brugere har forskellige roller i en virksomhed og derfor skal have adgang på forskellige niveauer i virksomhedens forskellige it-systemer.

Dokumentationen i orden

Revisionen kan godt finde på at stille spørgsmål om en virksomhed har styr på medarbejdernes adgang til it-systemerne.

Her kan Omadas kunder straks fremlægge al den dokumentation, som en revisor kan ønske sig.

De væsentligste konkurrenter på området Identity Management er Oracle, Sun og Novell.

"For nylig vandt vi en kontrakt, hvor to mand havde siddet i to et halvt år og lavet en kravspecifikation på 500 sider. Det giver selvtillid, at de så vælger os," siger Morten Boel.

Han tilføjer, at Omada siden nytår ikke har tabt én af de ordrer, virksomheden har budt på.

Først udvikle så fortælle

Han tror, at firmaets succes hænger sammen med den måde, vi arbejder på her i landet.

"Vi har en rådgiver fra MIT, og han siger, "at i Danmark udvikler i tingene først og fortæller verden om det bagefter, mens det i USA ofte er omvendt." Derfor er de danske løsninger robuste og kan stå distancen i konkurrencen med store leverandører som Oracle og Sun," lyder det fra Omada-chefen.

Han betegner status quo som, at der "bare er fuld skrue på" og tøver ikke med at love, at "også i år vokser omsætningen og resultatet før skat med mindst 60 procent."

I Danmark sælger Omada direkte, mens salget i resten af verden sker gennem partnere.

Indtil videre har Omada åbnet kontor i England og i Silicon Valley i Californien og er ved at åbne i Tyskland.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S