Dansk softwarehus rider højt på Microsoft-anbefaling

Når kunderne spørger Microsoft, om selskabet kan anbefale en leverandør af Identity Management-løsninger, så peger Microsoft blandt andet på danske Omada. Den anbefaling er millioner af kroner værd.

Artikel top billede

"En milepæl," siger Omada-direktør Morten Boel Sigurdsson om Microsofts anbefalinger.

Fokus på produktudvikling og international markedsføring bærer frugt for softwarehuset Omada, der sælger Identity Management-løsninger til store kunder verden over.

Bruttofortjenesten er steget fra 24 til 37 millioner, og resultatet før skat er ligeledes røget kraftigt i vejret fra ni til 16 millioner kroner.

"Senest har vi vundet en kontrakt, hvor vores løsning skal holde styr på 300.000 brugere verden over i en koncern, der arbejder i automobilbranchen," fortæller Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Microsoft anbefaler

Omadas Identity Management-løsning er i dag så gennemtestet, at verdens største softwareproducent Microsoft ligefrem anbefaler Omada som en potentiel leverandør af den slags løsninger.

"At opleve at blive en af de virksomheder, som Microsoft peger på, når det drejer sig om brugerkontrol, det er en milepæl for os," siger Morten Boel.

Identity Management hedder på dansk rollebaseret brugerstyring og handler i al sin enkelthed om, at forskellige brugere har forskellige roller i en virksomhed og derfor skal have adgang på forskellige niveauer i virksomhedens forskellige it-systemer.

Dokumentationen i orden

Revisionen kan godt finde på at stille spørgsmål om en virksomhed har styr på medarbejdernes adgang til it-systemerne.

Her kan Omadas kunder straks fremlægge al den dokumentation, som en revisor kan ønske sig.

De væsentligste konkurrenter på området Identity Management er Oracle, Sun og Novell.

"For nylig vandt vi en kontrakt, hvor to mand havde siddet i to et halvt år og lavet en kravspecifikation på 500 sider. Det giver selvtillid, at de så vælger os," siger Morten Boel.

Han tilføjer, at Omada siden nytår ikke har tabt én af de ordrer, virksomheden har budt på.

Først udvikle så fortælle

Han tror, at firmaets succes hænger sammen med den måde, vi arbejder på her i landet.

"Vi har en rådgiver fra MIT, og han siger, "at i Danmark udvikler i tingene først og fortæller verden om det bagefter, mens det i USA ofte er omvendt." Derfor er de danske løsninger robuste og kan stå distancen i konkurrencen med store leverandører som Oracle og Sun," lyder det fra Omada-chefen.

Han betegner status quo som, at der "bare er fuld skrue på" og tøver ikke med at love, at "også i år vokser omsætningen og resultatet før skat med mindst 60 procent."

I Danmark sælger Omada direkte, mens salget i resten af verden sker gennem partnere.

Indtil videre har Omada åbnet kontor i England og i Silicon Valley i Californien og er ved at åbne i Tyskland.

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks