Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Han er manden bag en helt ny it-governancestruktur i Undervisningsministeriet, og han står foran opgaven med at opbygge et it-system, der holder overblik over alle landets skoleelever.

Artikel top billede

Hvert år sidder it-chef i Underviningsministeriet, 51-årige Henrik Bang, i spidsen for en bevilling på omkring 85 millioner kroner, der skal udmønte sig i it-systemer til uddannelsessektoren.

En af hans helt store opgaver siden tiltrædelsen i 1998 har været at opbygge en helt ny governancestruktur, som sikrer topledelsens forankring og skabelsen af de netop de it-systemer, der giver mest værdi og stemmer bedst overens med Undervisningsministeriets strategi.

Og det har krævet en fuldstændig ændring af arbejdsprocedurerne på.

Før i tiden var datakontoret kun et appendiks i Undervisningsministeriet.

Hvis en ansat ville have udviklet et it-system, gik vedkommende blot forbi datakontoret og shanghajede en it-medarbejder.

I dag skal der udarbejdes formålsbeskrivelser og business cases, ligesom alle projekterne vurderes i en styregruppe, der blandt andet tæller derpartementschefens sekretariatschef.

Sideløbende med den organisatoriske omrokering har Henrik Bang medvirket til at opbygge nogle af Undervisningsministeriet meget komplekse systemer til administration af tilskud til skolerne.

Øverst på Henrik Bangs liste over kommende projekter er udviklingen af et centraliseret it-system, der holder styr på alle landets skoleelever.

Det vil mindske skolernes administrationsbyrde væsentligt, for i dag bruges meget tid på indberetninger af forskellig art.

Henrik Bang er uddannet cand. polit. og kom i 1985 til Arbejdsministeriet, hvor han var med til at etablere en fælles EDB-platform til Arbejdsformidlingen.

I 1989 blev han kontorchef med ansvar for erhvervsskolernes it-anvendelse.

Fra 1998 fik han også ansvaret for it-anvendelsen på alle selvejende uddannelsesinstitutioner, som ud over erhvervsskoler også tæller eksempelvis seminarier, gymnasier med videre.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Michael Moesgaard, DONG Energy.

Niels Molzen, Danisco.

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision