Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Han er manden bag en helt ny it-governancestruktur i Undervisningsministeriet, og han står foran opgaven med at opbygge et it-system, der holder overblik over alle landets skoleelever.

Artikel top billede

Hvert år sidder it-chef i Underviningsministeriet, 51-årige Henrik Bang, i spidsen for en bevilling på omkring 85 millioner kroner, der skal udmønte sig i it-systemer til uddannelsessektoren.

En af hans helt store opgaver siden tiltrædelsen i 1998 har været at opbygge en helt ny governancestruktur, som sikrer topledelsens forankring og skabelsen af de netop de it-systemer, der giver mest værdi og stemmer bedst overens med Undervisningsministeriets strategi.

Og det har krævet en fuldstændig ændring af arbejdsprocedurerne på.

Før i tiden var datakontoret kun et appendiks i Undervisningsministeriet.

Hvis en ansat ville have udviklet et it-system, gik vedkommende blot forbi datakontoret og shanghajede en it-medarbejder.

I dag skal der udarbejdes formålsbeskrivelser og business cases, ligesom alle projekterne vurderes i en styregruppe, der blandt andet tæller derpartementschefens sekretariatschef.

Sideløbende med den organisatoriske omrokering har Henrik Bang medvirket til at opbygge nogle af Undervisningsministeriet meget komplekse systemer til administration af tilskud til skolerne.

Øverst på Henrik Bangs liste over kommende projekter er udviklingen af et centraliseret it-system, der holder styr på alle landets skoleelever.

Det vil mindske skolernes administrationsbyrde væsentligt, for i dag bruges meget tid på indberetninger af forskellig art.

Henrik Bang er uddannet cand. polit. og kom i 1985 til Arbejdsministeriet, hvor han var med til at etablere en fælles EDB-platform til Arbejdsformidlingen.

I 1989 blev han kontorchef med ansvar for erhvervsskolernes it-anvendelse.

Fra 1998 fik han også ansvaret for it-anvendelsen på alle selvejende uddannelsesinstitutioner, som ud over erhvervsskoler også tæller eksempelvis seminarier, gymnasier med videre.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Michael Moesgaard, DONG Energy.

Niels Molzen, Danisco.

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job