Henrik Bang, Undervisningsministeriet

Han er manden bag en helt ny it-governancestruktur i Undervisningsministeriet, og han står foran opgaven med at opbygge et it-system, der holder overblik over alle landets skoleelever.

Artikel top billede

Hvert år sidder it-chef i Underviningsministeriet, 51-årige Henrik Bang, i spidsen for en bevilling på omkring 85 millioner kroner, der skal udmønte sig i it-systemer til uddannelsessektoren.

En af hans helt store opgaver siden tiltrædelsen i 1998 har været at opbygge en helt ny governancestruktur, som sikrer topledelsens forankring og skabelsen af de netop de it-systemer, der giver mest værdi og stemmer bedst overens med Undervisningsministeriets strategi.

Og det har krævet en fuldstændig ændring af arbejdsprocedurerne på.

Før i tiden var datakontoret kun et appendiks i Undervisningsministeriet.

Hvis en ansat ville have udviklet et it-system, gik vedkommende blot forbi datakontoret og shanghajede en it-medarbejder.

I dag skal der udarbejdes formålsbeskrivelser og business cases, ligesom alle projekterne vurderes i en styregruppe, der blandt andet tæller derpartementschefens sekretariatschef.

Sideløbende med den organisatoriske omrokering har Henrik Bang medvirket til at opbygge nogle af Undervisningsministeriet meget komplekse systemer til administration af tilskud til skolerne.

Øverst på Henrik Bangs liste over kommende projekter er udviklingen af et centraliseret it-system, der holder styr på alle landets skoleelever.

Det vil mindske skolernes administrationsbyrde væsentligt, for i dag bruges meget tid på indberetninger af forskellig art.

Henrik Bang er uddannet cand. polit. og kom i 1985 til Arbejdsministeriet, hvor han var med til at etablere en fælles EDB-platform til Arbejdsformidlingen.

I 1989 blev han kontorchef med ansvar for erhvervsskolernes it-anvendelse.

Fra 1998 fik han også ansvaret for it-anvendelsen på alle selvejende uddannelsesinstitutioner, som ud over erhvervsskoler også tæller eksempelvis seminarier, gymnasier med videre.

Portrætter af de øvrige nominerede:

Michael Moesgaard, DONG Energy.

Niels Molzen, Danisco.

Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

Klaus O. Skjødt, Jyske Bank.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S