Fredagens aviser om it

Kæmpeunderskud giver TDC-fonde skattemilliard.

Kæmpeunderskud giver TDC-fonde skattemilliard

Fondene bag TDC har nu trukket så mange penge ud af det fælles holdingselskab Nordic Telephone Company at Skat er nødt til at udskrive en check på 1,1 milliarder kroner. Pengene kan Nordic Telephone Company efterfølgende bogføre som udskudt skatteaktiv. Beløbet svarer til, hvad de fem kapitalfonde udbetalte i transaktionshonorar til sig selv i forbindelse med købet af TDC, og er nu med til at give Nordic Telephone Company et underskud i 2006 på 3,7 milliarder kroner før skat. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S