Microsoft-venner går i seng med standard-organ

ComputerViews: Rådgivningsgruppen for Dansk Standard, der skal tage stilling til om Open XML skal være en ISO-standard, består af 30 medlemmer. Heraf er 15 Microsoft Gold-partnere. Hvad sker der?

ComputerViews: Når offentligt ansatte danskere fra 2008 klikker sig ind i et tekstdokumentet, skal programmerne på computeren bygge på åbne standarder.

Regeringen har vedtaget, at både ODF og Open XML skal understøttes som dokumentstandard, men Microsofts format mangler stadig den sidste blåstempling i form af en ISO-godkendelse som åben standard.

Microsofts dokumentstandard er blevet godkendt som åben standard af Ecma og er nu måske også på vej som åben ISO-standard. Standarden er nemlig sendt til offentlig høring i 30 lande, herunder Danmark.

2. juli 2007 afsluttes den danske høringsrunde, men Open XML-modstanderne påpeger, at der er lidt for mange Microsoft-interessenter i det rådgivende udvalg. Hvilket de mener kan blive et problem for beslutningsprocessen.

Fare for blokafstemning

Den endelige udformning af Open XML afhænger af de kommentarer, der indløber i høringsperioden.

Danske kommentarer til høringsforslaget behandles i Dansk Standards udvalg for dokumentstandarder.

Udvalget består af 30 repræsentanter, og der er følgende firmaer og organisationer, som skal komme med kommentarer:

CBS, Microsoft, Netcompany, Conzern, Thydata, ITEK, IBM, KMD, IT og telestyrelsen, NNIT, Tectura, PKF Consulting, Avanade, Sirius IT, TOPNORDIC, Dansk IT, Traen Informationssystemer, OSL, Vision People, Munk IT, Knowledge Cube, Proactive, Ementor, Liga, Fujitsu, Oracle, Sun Microsystems, DKUUG, Århus Kommunes 5. magistrat (Børn og Unge) og Danmarks Tekniske Universitet.

På noooxml.org, der er open XML-modstandernes websted, har man opgjort, at af de 30 medlemmer i rådgivningsgruppen for Dansk Standard, er ikke mindre end 15 Microsoft gold partnere og én Microsoft Business Solution partner. Herudover indgår Microsoft selv i gruppen.

Fordelingen er ifølge noxml.org således:

Microsoft Gold partnere:
Netcompany, Conzern, KMD, NNIT, Tectura, Avanade, Siruis IT, TOPNORDIC, Traen Informationssyetemer, Vision People, Munk IT, Knowledge Cube, Proactive, Ementor, Fujitsu.

Microsoft Business Solution partner:
Thydata.

Troværdig rådgivning

Alle kan naturligvis kommentere udkastet til standarden, og det er så standardiseringsorganisationernes opgave at sikre størst mulig konsensus om den endelige standard, men sammensætningen af gruppen efterlade en risiko for en blokafstemning.

Og det bør Dansk Standard være meget opmærksom på, hvis man vil have en troværdig rådgivningsproces som slut resultat.

De danske holdninger til høringsforslaget til Open XML-standarden indgår på lige fod med de øvrige internationale kommentarer, men har en særlig signalværdi grundet den hjemlige politiske beslutning om, at offentlige institutioner skal indføre åbne standarder fra 2008.

ComputerViews er en særlig analyseform, som Computerworld anvender. Læs mere om ideen bag ComputerViews her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS