Topnordic køber fiber-firma for en slik

Topnordic køber fiberfirma for en slik. Alle medarbejdere flytter med til Topnordic.

It-storspilleren Topnordic har købt fibervirksomheden Cablux for 10 millioner kroner. Og det er billigt, siger økonomidirektør hos Topnordic, Martin Trolle.

"Det er ikke superdyrt. Vi synes, at det er en god forretning," siger Martin Trolle.

Topnordic regner med, at købet af Cablux vil øge den årlige omsætning med 40 millioner kroner allerede det første år. Og holder det stik, er købsprisen givet godt ud.

[bFornuftig pris[/b]
"Vi regner med, at det skal give et bidrag fremadrettet på fire millioner kroner EBITDA. (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) Og så er det jo en ganske fornuftig pris hele vejen rundt," siger Martin Trolle.

Alle 35 ansatte hos Cablux overgår til Topnordic på de samme vilkår, som de hidtil har arbejdet under.

Firmaet påbegynder så snart som muligt en flytning af medarbejderne til Topnordics afdelinger i Ballerup, Odense Århus og måske også i Aalborg-afdelingen. Herefter har Topnordic omkring 145 medarbejdere i alt.

"Vi skal heldigvis ikke ud i nogen fyringsrunder. Alle får tilbudt et job, hvis de vil have det. Vi er i den lykkelige situation, at vi heldigvis har god brug for arbejdskraft," siger Martin Trolle.

Købt til vækst

Han understreger, at der ikke er tale om et defensivt opkøb, men at tanken er at få en fælles butik til at vokse.

Også cheferne hos Cablux følger med over i Topnordic.

Dog bliver administrerende direktør, Torben Jørgensen, i Cablux, der rent juridisk vil stå tilbage som et tomt selskab, efter at Topnordic har overtaget aktivisterne.

Kraftig vækst i vente

Med købet regner Topnordic med at blive den stærkeste aktør på fibermarkedet.

Ifølge Martin Trolle vil fibermarkedet formentlig vokse fra 25.000 private fiberforbindelser til en million.

"Det er et pænt interessant marked at være i for os," siger Martin Trolle.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Erfaren IT-profil til videreudvikling af MitID

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Sundhedsdatastyrelsen

Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S