Walther Thygesen stopper i HP - skifter til nyt topjob

Walther Thygesen stopper som topchef for HP i Danmark for at springe til en ny stilling i toppen af dansk erhvervsliv.

Artikel top billede

It-kæmpen HP skifter 1. september ud i den danske topledelse.

Administrerende direktør Walther Thygesen stopper nemlig i virksomheden. Fra 1. september skal han være ny administrerende direktør hos Thrane og Thrane.

"Jeg har været i it-branchen hundrede kvartaler i træk. Derfor synes jeg, at det kunne være en god ide at prøve noget andet. Jeg synes, at det er spændende at prøve en børsnoteret virksomhed, som er teknologisk førende på sit område," siger Walther Thygesen til Computerworld.

Har puslet med tanken

Walther Thygesen fortæller at han har puslet med tanken et stykke tid, og for et par måneder siden meddelte bestyrelsen, at han gerne ville forlade virksomheden, når firmaet havde en kandidat på plads.

At skiftet kommer netop nu skyldes, at virksomheden mener at have fundet den helt rigtige kandidat, fortæller Walther Thygesen.

Den nye chef hos HP bliver Keld Jersild Olsen, som er hentet internt i virksomheden.

Han har senest været direktør for den danske serviceafdeling i HP og har 12 års erfaring fra HP og Compaq.

Walther Thygesen fortsætter som bestyrelsesformand hos HP.

Indtil rokaden til september skal tiden bruges på at overlevere 100 kvartalers erfaring til Keld Jersild Olsen.

Læs mere om chefskiftet på Computerworld.dk senere

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen