Kriseramt dansk tele-firma luner sig med ny ordre

En ny kontrakt kan sende nordjyske RTX Telecom på rette kurs efter millionunderskud og fyringsrunde.

Artikel top billede

Med denne mobil-lignende telefon kan man tale på RTX-systemet.

RTX Telecom har ikke haft det nemt i det seneste års tid, men nu ser det endelig ud til at lykkes for den nordjyske televirksomhed med omkring 220 medarbejdere.

RTX har netop fået en kontrakt i hus i Sydafrika med Skycom Technologies, der leverer trådløse internetløsninger.

Det nordjyske selskab skal levere udstyret til at skabe et trådløs IP-netværk og alle de terminaler, der skal bruges for at kunne kommunikere på systemet.

Det er både trådløse telefoner, fax-maskiner og modemer.

Som et lokalt mobilnetværk

RTX Wireless IP Network System, som løsningen kaldes, fungerer ved, at man bruger en række basestationer til at skabe en trådløs infrastruktur i et afgrænset område.

Fordelen er, at det dermed ikke kræver en licens, sådan som det er tilfældet med almindelig mobiltelefoni.

"Det er primært i de lande, hvor telekommunikationen ikke er så veludbygget, og hvor det ikke nødvendigvis er en selvfølge, at alle har en telefon," siger kommunikationschef Jens Kofoed fra RTX Telecom.

Han tilføjer dog, at RTX også laver løsningen til andre segmenter.

Det kan for eksempel være et golf resort eller boligkomplekser, der har brug for en teleløsning, men ikke ønsker at betale for et hav af abonnementer.

"Vi sælger løsningen til udbyderne. Prissætningen er op til dem," siger Jens Kofoed.

Hård periode

Sidste efterår måtte RTX Telecom reducere medarbejderstaben med 70 personer.

Omsætningen har været stigende i de senere år, men resultaterne har ikke kunnet følge med, og sidste år endte RTX på et underskud på 64,7 millioner kroner.

I den forbindelse udtalte den nye administrerende direktør Tage Rasmussen, at RTX Telecom fremover skal være en virksomhed, der i langt højere grad laver de produkter, som markedet efterspørger – og ikke hvad teknologien nu tilfældigvis kan bruges til.

Og ifølge kommunikationschef Jens Kofoed ligger der store muligheder i at sælge komplette "tele-pakker", sådan som det er tilfældet med ordren i Sydafrika.

"For os at se er det et vigtigt skridt i den rigtige retning, for nu har vi tre kunder på det her system, og vi kan se, at der er et marked for den slags løsninger," siger han.

Solgt til tre kunder

Jens Kofoed ønsker ikke at oplyse, hvor meget ordren i Sydafrika indbringer RTX i kroner og øre.

Selskabet har indtil videre også solgt løsningen til kunder i Rumænien og Latinamerika, og Jens Kofoed tror på, at de kunder vil åbne op for endnu flere.

"Det her er jo noget af det, som ikke bare kan kopieres af alle mulige andre. Vores situation er, at vi bevæger os i en teknologisk verden, hvor mere og mere bliver standardiseret – og den standardisering skal vi hele tiden være på forkant med. Det her kan du ikke bare læse i en kogebog, hvordan du gør," siger Jens Kofoed.

De første af i alt tre netværk vil blive implementeret af Skycom Technologies i Pretoria-regionen i september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S