100-dollar bærbar sat i masseproduktion

Den lille grønne XO-computer fra One Laptop Per Child går nu i produktion hos Quanta i Taiwan. De rige landes forbrugere skal være med til at drive prisen ned.

I sidste uge fik producenterne af komponenter til One Laptop Per Child-projektet besked på at sætte samlebåndene i gang.

Dermed ser det ud til, at planen om at give alle børn adgang til en computer skal stå sin prøve blandt verdens fattige børn. Computeren er designet til fattige børn i u-landene af organisationen One Laptop Per Child, OLPC, som støttes af en lang række store it-virksomheder.

Tre millioner ordrer

Tidligere har OLPC meldt ud, at der skulle tre millioner ordrer på plads, før prisen kan presses ned i nærheden af de 100 dollar, som er målsætningen.

XO-computeren sælges udelukkende til regeringer med store ordrer.

OLPC har fået forhåndstilsagn fra en række lande. Blandt andet har Libyen bestilt 1,2 millioneer XO-computere.

Alligevel har det været svært for OLPC at få ordrer nok til at presse prisen helt ned på 100 dollars per enhed. Det problem vil OLPC angiveligt løse ved at sende XO'en i kommercielt salg i USA.

Køb to, få en

Ifølge hjemmesiden OLPC News, der følger projektet tæt, har OLPC-organisationen besluttet at sælge XO'en i USA.

Salget skal både være med til at sænke produktionsprisen og give en økonomisk saltvandsindsprøjtning til projektet. Kunderne vil formentlig få tilbuddet "betal for to og få en" og dermed finansiere en computer til et fattigt barn.

OLPC indgik for nylig en aftale med Intel, som hidtil har været den største konkurrent til projektet. Intels kommercielle Classmate-model har givet XO'en konkurrence i mange udviklingslande. Nu forventer OLPC, at det bliver muligt at lave skræddersyede pakker til udviklingslandene med både XO og Classmate-computere.

Intel er med aftalen blevet en del af OLPC-organisationens bestyrelse, og vil også få adgang til den teknologi, som er udviklet til den lille grønne bærbare.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS