100-dollar bærbar sat i masseproduktion

Den lille grønne XO-computer fra One Laptop Per Child går nu i produktion hos Quanta i Taiwan. De rige landes forbrugere skal være med til at drive prisen ned.

I sidste uge fik producenterne af komponenter til One Laptop Per Child-projektet besked på at sætte samlebåndene i gang.

Dermed ser det ud til, at planen om at give alle børn adgang til en computer skal stå sin prøve blandt verdens fattige børn. Computeren er designet til fattige børn i u-landene af organisationen One Laptop Per Child, OLPC, som støttes af en lang række store it-virksomheder.

Tre millioner ordrer

Tidligere har OLPC meldt ud, at der skulle tre millioner ordrer på plads, før prisen kan presses ned i nærheden af de 100 dollar, som er målsætningen.

XO-computeren sælges udelukkende til regeringer med store ordrer.

OLPC har fået forhåndstilsagn fra en række lande. Blandt andet har Libyen bestilt 1,2 millioneer XO-computere.

Alligevel har det været svært for OLPC at få ordrer nok til at presse prisen helt ned på 100 dollars per enhed. Det problem vil OLPC angiveligt løse ved at sende XO'en i kommercielt salg i USA.

Køb to, få en

Ifølge hjemmesiden OLPC News, der følger projektet tæt, har OLPC-organisationen besluttet at sælge XO'en i USA.

Salget skal både være med til at sænke produktionsprisen og give en økonomisk saltvandsindsprøjtning til projektet. Kunderne vil formentlig få tilbuddet "betal for to og få en" og dermed finansiere en computer til et fattigt barn.

OLPC indgik for nylig en aftale med Intel, som hidtil har været den største konkurrent til projektet. Intels kommercielle Classmate-model har givet XO'en konkurrence i mange udviklingslande. Nu forventer OLPC, at det bliver muligt at lave skræddersyede pakker til udviklingslandene med både XO og Classmate-computere.

Intel er med aftalen blevet en del af OLPC-organisationens bestyrelse, og vil også få adgang til den teknologi, som er udviklet til den lille grønne bærbare.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job