100-dollar bærbar sat i masseproduktion

Den lille grønne XO-computer fra One Laptop Per Child går nu i produktion hos Quanta i Taiwan. De rige landes forbrugere skal være med til at drive prisen ned.

I sidste uge fik producenterne af komponenter til One Laptop Per Child-projektet besked på at sætte samlebåndene i gang.

Dermed ser det ud til, at planen om at give alle børn adgang til en computer skal stå sin prøve blandt verdens fattige børn. Computeren er designet til fattige børn i u-landene af organisationen One Laptop Per Child, OLPC, som støttes af en lang række store it-virksomheder.

Tre millioner ordrer

Tidligere har OLPC meldt ud, at der skulle tre millioner ordrer på plads, før prisen kan presses ned i nærheden af de 100 dollar, som er målsætningen.

XO-computeren sælges udelukkende til regeringer med store ordrer.

OLPC har fået forhåndstilsagn fra en række lande. Blandt andet har Libyen bestilt 1,2 millioneer XO-computere.

Alligevel har det været svært for OLPC at få ordrer nok til at presse prisen helt ned på 100 dollars per enhed. Det problem vil OLPC angiveligt løse ved at sende XO'en i kommercielt salg i USA.

Køb to, få en

Ifølge hjemmesiden OLPC News, der følger projektet tæt, har OLPC-organisationen besluttet at sælge XO'en i USA.

Salget skal både være med til at sænke produktionsprisen og give en økonomisk saltvandsindsprøjtning til projektet. Kunderne vil formentlig få tilbuddet "betal for to og få en" og dermed finansiere en computer til et fattigt barn.

OLPC indgik for nylig en aftale med Intel, som hidtil har været den største konkurrent til projektet. Intels kommercielle Classmate-model har givet XO'en konkurrence i mange udviklingslande. Nu forventer OLPC, at det bliver muligt at lave skræddersyede pakker til udviklingslandene med både XO og Classmate-computere.

Intel er med aftalen blevet en del af OLPC-organisationens bestyrelse, og vil også få adgang til den teknologi, som er udviklet til den lille grønne bærbare.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job