Dansk it-hus vinder millionkontrakt med bil-kæmpe

Det danske softwarehus Omada gav flere internationale konkurrenter baghjul i kampen om en millionkontrakt til en af verdens store bilproducenter.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Omada, Morten Boel Sigurdsson, har vundet i konkurrence med flere store virksomheder.

Endnu en prestige-tung appelsin er havnet i turbanen hos det danske softwarehus Omada.

"Vores løsning til Rollebaseret Adgangskontrol skal administrere systemadgang for 300.000 ansatte og eksterne brugere hos BMW," fortæller Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Store konkurrenter

Million-ordren er vundet i konkurrence med it-koncerner i klasse med Oracle, CA, Novell og IBM, men Omadas direktør må ikke udbrede sig om hverken, hvem selskabet har banket i konkurrencen om den værdifulde ordre eller hvor meget, den helt præcis er værd.

"Men jeg kan godt fortælle, at det er ret fedt at kunne stå distancen, når vores løsning bliver heglet igennem en hel uge i træk i det såkaldte proof of concept, som så rundes af med en performance-test," siger Morten Boel Sigurdsson.

Kravspecifikation: 500 sider
"Typisk er de store internationale kunder meget modne. De har været gennem første generation af den her slags løsninger og ved præcist, hvad de vil have, og hvad løsningen skal kunne," fortæller Morten Boel Sigurdsson.

Det er ikke ualmindeligt, at oplægget til disse store ordrer er kravspecifikationer i størrelsesordenen 500 sider.

Det er heller ikke ualmindeligt, at det tager de store virksomheder mere end to år bare at nå frem til at sætte gang i et udbud.

For BMW bunder valget af Omada ifølge en pressemeddelelse i høj grad i løsningens fleksibilitet samt i, at det er muligt at fastholde et såkaldt revisionsspor helt op til 10 år bagud.

Dertil kommer bilproducentens ønsker om at strømline brugeradministrationen, styrke sikkerheden og reducere omkostningerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S