DIBS indgår kontrakter som perler på en snor

DIBS Payment Services, der har dansk hovedaktionær, henter millionordre nummer to i sommerferien. Denne gang et betalingssystem til svenske apotekers e-handelsløsning.

Artikel top billede

DIBS Payment Services har indgået en aftale om et betalingssystem til svenske apoteker. Modelfoto: Torben Klint

Der er ikke meget feriestemning over det tempo, DIBS Payment Services holder sig. Først en børsnotering i midten af juni. Senere på måneden indgik DIBS en kontrakt med Skandinaviens største internetbutik Cdon.com om en betalingsløsning, og nu har DIBS tegnet aftale med Apoteket AB om en betalingsløsning for apotekets salg over internet.

Aftalen omfatter kobling til Visa, MasterCard, American Express, Diners samt til internetbanker i Sverige.

Børsnoteret

DIBS Payment Services, der er Skandinaviens største udbyder af internet-betalingsløsninger, fik sine aktier noteret på First North-børsen i juni.

Virksomheden håndterer betalingstransaktioner for 28 milliarder kroner om året og har en lønsomhed på 30 procent.

DIBS er et resultat af en fusion i 2006 mellem danske DIBS og svenske DebiTech. I dag har selskabet 45 ansatte og kontorer i København, Aalborg, Stockholm, Göteborg og Oslo.

DIBS havde nogle hårde år, da it-boblen sprang, men vendte stærkt tilbage i 2003.

"Siden da har alt peget lige i vejret. Vi er vokset, og vi fortsætter med at vokse med 30 procent om året," sagde Eric Wallin tidligere på sommeren til nyhedstjenesten di.se.

5.000 kunder i 20 lande

Blandt de større af DIBS' 5.000 kunder fordelt på 20 lande er rejsebureauer, luftfartsselskaber, rederier, postordreforetagender og andre virksomheder, der fokuserer på den voldsomt stigende e-handel.

Sidste år omsatte DIBS for cirka 50 millioner kroner. Halvdelen af omsætningen hentes i Danmark, og den anden halvdel i Sverige. I dag er DIBS også repræsenteret i Norge og Finland.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse