Seeberg fra Ny Alliance sletter mail-database

Gitte Seeberg fra Ny Alliance sletter hele sin mail-database, fordi hun blev slæbt for Datatilsynet med beskyldninger om at tage mail-adresser fra de Konservative

Artikel top billede

Den tidligere konservative politiker Gitte Seeberg sletter alle de mails, som hun sender nyhedsbreve til.

Det sker, efter en tidligere partifælle har meldt hende til Datatilsynet med beskyldninger om, at hun har taget mailadresser fra de Konservative med til Ny Alliance.

Gitte Seeberg erkender, at en tidligere pressemedarbejder har suppleret hendes mail-database med cirka 150 mailadresser fra Det Konservative Folkepartis hjemmeside.

Hun bedyrer dog, at det er sket forud for det seneste folketingsvalg og at næsten alle mails var offentlige tilgængelige på hjemmesiden.

Alligevel stopper hun udsendelsen af nyhedsbreve via databasen.

"Da jeg gennem pressen blev opmærksom på, at denne videreførelse kunne være problematisk, besluttede jeg at slette ikke alene de pågældende email-adresser, men hele min email-database" skriver Gitte Seeberg i et brev til Datatilsynet.

Starter forfra

Gitte Seeberg oplyser, at hun ikke har udsendt nyhedsbreve siden 23. maj 2007, hvor klagen til Datatilsynet blev sendt.

Hun vil nu begynde forfra.

"Min email-database er nu under opbygning udelukkende på grundlag af henvendelser fra interesserede, der henvender sig på grundlag af det nye parti, Ny Alliance" skriver hun til Datatilsynet.

I samme brev forklarer hun, at det ikke har været hendes hensigt at handle i strid med lovgivningen eller krænke personer med tilknytning til Det Konservative Folkeparti.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S