Printerproducent: Staten koster os millioner

Konica-Minolta har øget underskuddet med seks millioner kroner. Det er statens eneaftale med Xerox, der har ført til kraftigt faldende priser i det offentlige, forklarer administrerende direktør Martin Rahbek.

Konica Minoltas regnskab er en nærmest surrealistisk oplevelse at læse. Omsætningen er gået tilbage fra 480,6 millioner kroner til 470,3 millioner, mens underskuddet er øget fra 6,5 millioner til 12,3 millioner kroner.

Alligevel er teksten fyldt med udsagn som "igen et stærkt år i farvernes tegn," "igen i år giver os en førsteplads," og "Konica Minoltas konstante satsning på høj kvalitet, miljø og sikkerhed har vist sig at bære frugt."

Men der er grund til optimisme, fortæller administrerende direktør Martin Rahbek.

”Konica Minolta er suveræn nummer et på farveprint. Det er den fremtidige hest, man skal sadle på.” siger han.

Det offentlige betaler mindre

Underskuddet tilskriver han statens eneaftale med Xerox om levering af printere til staten. Aftalen har ikke betydet nogen nedgang i markedsandelen, men det har fået det offentlige til at kræve lavere priser, hvilket har betydet nedgang i omsætning og overskud på de enkelte aftaler.

Samtidig har strukturreformen også haft indvirkning på omsætningen.

”I slutningen af 2006 var det offentlige i standby-mode. De købte lidt mindre, men i 2007 kom der gang i købet igen,” siger Martin Rahbek.

Siden januar har der været overskud hver måned i virksomheden, og Martin Rahbek regner med, at det næste regnskab vil være med et overskud på et par millioner. Hvis virksomheden vinder nogle store udbud kan det blive højere endnu.

Printeren kræver fingeraftryk

Martin Rahbek tror ikke på underskud, da selskabet nu er ovre en turn-around-periode, hvor virksomheden har fået færre ansatte, mindre varelagre og et nyt ERP-system.

Fremtiden ser han indenfor salg af løsninger, hvor printere for eksempel bliver solgt sammen med sikkerhedsprodukter. Det kan for eksempel være en printer med biometri, hvor kun personen med det rigtige fingeraftryk kan få printeren til at spytte papirerne ud.

Derudover vil Konica Minolta satse på printere, der kan udskriver paperback-bøger og brochurer. Det er et marked, hvor Xerox i dag har førerpositionen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S