EU vil have sin egen super-telestyrelse

Kommissær Viviane Reding har set sig varm på tanken om en super-telestyrelse i EU. Den skal sikre en mere åben konkurrence i de enkelte medlemslande.

Artikel top billede

It-kommissær Viviane Reading vil oprette en telestyrelse i EU. Den skal kunne tvinge tidligere tele-statsmonopoler i medlemslandene til at skille telenettene fra service-forretningen.
Arkivfoto: Ezequiel Scagnetti

Måske får IT- og Telestyrelsen snart en europæisk storebror med både større muskler og større rækkevidde.

I hvert fald barsler EU-kommissær Viviane Reding med at skabe en europæisk super-telestyrelse, der blandt andet skal kunne tvinge de tidligere tele-statsmonopoler i de enkelte medlemslande til at skille telenettene fra service-forretningen.

Det skriver blandt andre Computerworld News Service og International Herald Tribune.

Målet med styrelsen, der skal hedde Den Europæiske Myndighed for Telekommunikationsmarkeder, er at sikre konkurrerende teleselskaber en lettere adgang til nettet og dermed øge konkurrencen til fordel for forbrugerne.

En talskvinde fra kommissionen nægter dog at kommentere ideerne forud for den politiske debat, der først skydes i gang i slutningen af oktober.

Brug for større lighed

Det er håbet, at en egentlig EU-telestyrelse vil kunne sikre en større ensartethed i reguleringen af de enkelte landes telemarkeder.

"Der er en ulighed i reguleringen rundt om i Europa," siger Ilsa Godlovitch, der er leder i ECTA, som repræsenterer konkurrenterne til de store tidligere nationale teleselskaber.

Snakken om en super-telestyrelsen under EU begyndte allerede i midten af 90'erne og kom igen frem til overfladen i forbindelse med en revurdering af EU's regulering af telemarkederne i 2002.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub