EU vil have sin egen super-telestyrelse

Kommissær Viviane Reding har set sig varm på tanken om en super-telestyrelse i EU. Den skal sikre en mere åben konkurrence i de enkelte medlemslande.

Artikel top billede

It-kommissær Viviane Reading vil oprette en telestyrelse i EU. Den skal kunne tvinge tidligere tele-statsmonopoler i medlemslandene til at skille telenettene fra service-forretningen.
Arkivfoto: Ezequiel Scagnetti

Måske får IT- og Telestyrelsen snart en europæisk storebror med både større muskler og større rækkevidde.

I hvert fald barsler EU-kommissær Viviane Reding med at skabe en europæisk super-telestyrelse, der blandt andet skal kunne tvinge de tidligere tele-statsmonopoler i de enkelte medlemslande til at skille telenettene fra service-forretningen.

Det skriver blandt andre Computerworld News Service og International Herald Tribune.

Målet med styrelsen, der skal hedde Den Europæiske Myndighed for Telekommunikationsmarkeder, er at sikre konkurrerende teleselskaber en lettere adgang til nettet og dermed øge konkurrencen til fordel for forbrugerne.

En talskvinde fra kommissionen nægter dog at kommentere ideerne forud for den politiske debat, der først skydes i gang i slutningen af oktober.

Brug for større lighed

Det er håbet, at en egentlig EU-telestyrelse vil kunne sikre en større ensartethed i reguleringen af de enkelte landes telemarkeder.

"Der er en ulighed i reguleringen rundt om i Europa," siger Ilsa Godlovitch, der er leder i ECTA, som repræsenterer konkurrenterne til de store tidligere nationale teleselskaber.

Snakken om en super-telestyrelsen under EU begyndte allerede i midten af 90'erne og kom igen frem til overfladen i forbindelse med en revurdering af EU's regulering af telemarkederne i 2002.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S