Traen laver hjulspind hele vejen ud af 2006

Traen Gruppen har øget omsætningen med 143 procent. Opkøb og fortidens handler skubber fortsat selskabet fremad.

Artikel top billede

"Isoleret set skubber kommunalreformen stadig godt på omsætningen, men også opkøbet af Ementor Danmark bidrog godt til omsætningen," siger Kenn Petersen koncernchef i Traen Gruppen.

Sidste år kunne konkurrenterne dårligt se Traen for bare omsætning, og koncernens vækst på 143 procent placerer software- og konsulentvirksomheden i toppen af vækstlisten i Computerworld Top 100, der offentliggøres i slutningen af september.

I kroner og ører voksede Traens omsætning fra 52,3 millioner kroner i 2005/06 til 127,2 millioner i regnskabsåret 2006/07 svarende til en vækst på 143 procent.

"Isoleret set skubber kommunalreformen stadig godt på omsætningen, men også opkøbet af Ementor Danmark bidrog godt til omsætningen," siger Kenn Petersen, koncernchef, Traen Gruppen.

Talte i syv måneder

Traen købte sidst i 2006 Ementors Microsoft systemudviklingsafdeling, der nåede at tælle med i det forgangne regnskab i syv måneder og som ifølge Kenn Petersen næsten fordoblede forretningen Traen.

Kommunalreformen har givet Traen en del kommuner som kunder. I dag sidder Traen ifølge Kenn Petersen på mere end 30 ud af de 100 nye kommuner.

"Mange af vores nye kunder er kommet i spil i kraft af kommunalreformen. Uden den havde vi ikke kunnet nå den markedsdækning, som vi har, nær så hurtigt," siger han.

Underleverandør til Accenture

Traen er en af de store leverandører af elektroniske sags- og dokumenthåndterings-systemer (ESDH) til kommunerne.

Staten har lavet den såkaldte FESD-rammeaftale for ESDH-systemer (Elektronisk Sags- og DokumentHåndtering), og også leverandørerne udenfor rammeaftalen er så småt begyndt at tage udgangspunkt i kravspecifikationen for FESD.

"Vi er med på FESD-aftalen sammen med Accenture, hvor vi reelt er underleverandør," siger Kenn Petersen.

Vigtigt for Traen Information Systems er at levere selskabets software og konsulenttjenester til det kommunale marked, mens Ementor Danmarks primære indtægtskilde er leverancer af tilskudsadministrationssystemer til det statslige marked.

I øjeblikket sidder fem leverandører på mere end to tredjedele af det kommunale marked, og det er FESD-leverandørerne - Traen Information Systems, Scanjour og Software Innovation – samt Fujitsu og KMD.

Altid en farlig konkurrent

Konkurrencen på det offentlige marked kommer blandt andet fra Scanjour, fortæller Kenn Petersen, mens KMD på det kommunale marked ikke har så stor en markedsandel, men "altid er en farlig konkurrent."

Forventningerne til indeværende regnskabsår er, at koncernen når en kvart milliard kroner i omsætning på organisk vis bortset fra "et lille opkøb, der annonceres i løbet af de næste par uger."

Traen Gruppen har i dag i alt 185 ansatte, dertil kommer 95 i Ementor Danmark og 80-90 medarbejdere tilknyttet koncernens udviklingsaktiviteter i Indien, Rumænien og Ukraine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS