Topchefer forlader Alcatel-Lucent

Verdens største producent af telekommunkationsudstyr siger farvel til to topchefer, der må lade livet i virksomheden efter stor-fusion.

Administrativ chef Frank D'Amelio og Mike Quigley, ansvarlig for forskning, teknologi og strategi er fortid i den franske telekæmpe Alcatel-Lucent.

De to chefer er blandt de første på direktionsplan, der forlader den kriseramte virksomhed, der har haft røde tal på bundlinien i de senste to kvartaler, siden fusionen mellem Alcatel og Lucent i december 2006.

"Både Mike og Frank har i det forgangne år bidraget betydeligt til planlægningen og realiseringen af Alcatel-Lucent. Med deres hjælp har vi rundet en række vigtige milepæle på kort tid," siger direktør Patricia Russo i en pressemeddelse.

Forlader stillinger efter frivillig tvang

Frank D'Amelio overtager i stedet posten som finansdirektør i medicinalgiganten Pfizer Incorporated, og Mike Quigley vender hjem til Australien, oplyser Alcatel- Lucent.

På trods af de ny job, der allerede venter, er afgangen fra Alcatel-Lucent næppe frivillig, vurderer analytiker Thomas Langer fra det tyske WestLB til Bloomberg.

"Ingen ønsker at blive flyttet til et mindre prestigefyldt job, og de to herrer har nu endelig accepteret, at de var taberne i fusionen," siger han.

På aktiemarkedet har Alcatel-Lucent siden årsskiftet mistet 27 procent af sin værdi.

Ingen erstatter Frank D'Amelio

Etienne Fouques erstatter 54-årige Mike Quigley som ansvarlig for forskning, teknologi og strategi i Alcatel-Lucent.

Der bliver ingen direkte erstatning for Frank D'Amelio, der var ansvarlig for sammelsmeltningen af de to virksomheder efter fusionen, oplyser Alcatel-Lucent.

Istedet skal mellemledere fremover reporterer til andre medlemmer af direktionen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS