Flybilletter på papir er snart historie

The International Air Transport Association (IATA) har afgivet sin sidste ordre på papirbilletter og går fra juni 2008 over til 100 procent e-ticketing.

Computerworld News Service: IATA, som står for driften af 94 procent af internationale fly, meddeler, at det har afgivet sin sidste ordre på 16,5 millioner papirbilletter, der skal forsyne de 60.000 godkendte IATA-rejseselskaber over hele verden indtil 31. maj 2008.

IATA’s administrerende direktør, Giovanni Bisignani, meddeler, at det er sidste udkald for papirbilletter.

Det er 38 måneder siden, at IATA meddelte, at man satser på 100 procent e-ticketing som en del af selskabets såkaldte Simplifying the Business-tiltag.

Brugen af e-billetter er steget fra 16 procent i juni 2004 til 84 procent i dag. Og om bare 278 dage vil papirbilletten være fortid.

Ved at gå over til 100 procent e-ticketing vil luftfartselskaberne spare næsten 50 kroner per passager om året, hvilket tilsammen beløber sig til en besparelse på cirka 16 milliarder kroner for hele branchen.

IATA’s afskaffelse af papirbilletter vil også spare 50.000 træer om året.

På nuværende tidspunkt udskriver IATA’s betalingssystem mere end 400 millioner billetter om året.

Ifølge Giovanni Bisignani betyder ændringen håndgribelige fordele for rejsende, rejseselskaber, luftfartselskaber og miljøet.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect