Det offentlige blæser på beslutning om OOXML

Det får foreløbig ingen betydning i det offentlige, at OOXML ikke umiddelbart er blevet godkendt af Dansk Standard.

Artikel top billede

"Vores arbejde er baseret på den definition af åbne standarder, som står i beslutningsforslaget fra Folketinget, så beslutningen fra Dansk Standard kommer ikke til at betyde noget," siger Marie Munk, kontorchef i It- og Telestyrelsen.

Dansk Standards beslutning om ikke umiddelbart at godkende OOXML som en åben standard får ingen indfllydelse på det offentliges beslutning om at satse på både ODF og OOXML. Det er meldingen fra It- og Telestyrelsen i dag.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Videnskabsminister Helge Sander, men kontorchef i It- og Telestyrelsen Marie Munk forklarer, at Dansk Standards beslutning ikke får nogen indflydelse på processen med at indføre åbne standarder i Danmark.

"Vores arbejde er baseret på den definition af åbne standarder, som står i beslutningsforslaget fra Folketinget, så det kommer ikke til at betyde noget," siger Marie Munk.

Samtidig er It- og Telestyrelsen i fuld gang med pilotforsøg, som skal bruges til at lave vejledninger, der belyser interoperabilitet mellem de to standarder.

"Vi tager afsæt i vores egne forsøg, som vi er i gang med sammen med en række offentlige myndigheder," siger Marie Munk.

Forventer godkendelse

Marie Munk forklarer, at styrelsen har deltaget som observatør i Dansk Standards arbejde. En proces, styrelsen forventer på et tidspunkt kan føre til en ISO-godkendelse af OOXML-standarden.

"Vores fortolkning er, at man vil arbejde på at løse de problemer, som har været årsag til Dansk Standards kommentarer," siger Marie Munk.

Den samme melding kommer fra Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen.

"Nu synes jeg, vi skal slå koldt vand i blodet, for vi ved jo ikke, hvad det her ender med," siger Michael Aastrup Jensen.

Han mener, at Danmark skal passe på ikke at binde sig til ISO godkendte standarder.

"Der er jo en masse andre åbne standarder i det offentlige som aldrig bliver ISO-standarder," siger Michael Aastrup og tilføjer:

"Det er en bonus, hvis OOXML bliver ISO-godkendt, men vi skal gå efter vores egne forsøg," siger Michael Aastrup Jensen.

En holdning De Radikales it-ordfører Morten Helveg Petersen bakker op om.

"Umiddelbart ændrer det ikke den køreplan, vi har lagt, hvor vi er blevet enige om at overvåge markedet det næste år," siger Morten Helveg Petersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S