Apple genopfinder iPod-serien

Er det en iPhone? Er det en iPod? Apple afslørede onsdag endnu en nyskabelse - plus en serie redesignede iPods.

Artikel top billede

Den nye iPod-serie Touch til venstre efterfulgt af iPod Classic, den nye nano og Shuffle..

Computerworld News Service: Apples øverste chef, Steve Jobs, præsenterede onsdag aften dansk tid en væsentlig tilføjelse til Apples sortiment af musikafspillere: En iPod med en stor trykfølsom skærm, som det kendes fra den populære iPhone. Lige som på iPhone navigerer man ved hjælp af ikoner, og der er samtidig mulighed for trådløs netværksforbindelse.

IPod Touch var ikke den eneste musikafspiller, Apple løftede sløret for i dag. Apple har givet hele iPod-serien en opgradering og tilføjet videoafspilning til en redesignet udgave af iPod Nano og en forbedret skærm/interface til den klassiske iPod, der nu er omdøbt til netop iPod Classic. Samtidig er kapaciteten på seriens topmodel nu oppe på 160 gigabyte.

"Den første iPod gav dig have 1.000 sange i lommen. Denne giver dig 40.000," sagde Steve Jobs.

IPod touch

Den nye iPod Touch ligner en iPhone til forveksling og byder på mange af de samme teknologier: Trykfølsom skærm og visning af albumcovers. En funktion, der gør den endnu mere unik, er dens Wi-Fi-understøttelse af 802.11b og g, der gør det muligt at surfe på internettet med den indbyggede Safari-browser.

IPod Touch har en 3,5" widescreen skærm med samme slags navigations-symboler som iPhone. Ikonerne på skærmen aktiverer regnemaskine, adressebog, ur, kalender og indstillinger. Ikonerne i bunden af displayet er til aktivering af musik, video og fotoalbum.

En stor forskel mellem iPod Touch og iPhone er naturligvis muligheden for at foretage telefonopkald. Designmæssigt har den nye iPod har har ingen højtaler-revne, og den er otte millimeter tyndere end iPhone.

IPod Touch kan, ifølge Steve Jobs, klare 22 timers musikafspilning, eller fem timers videoafspilning, på én opladning. IPod Touch lanceres simultant på verdensplan og er det første touch-produkt, der forhandles uden for USA - samtidig er softwaren versioneret i mange sprog.

IPod Touch findes i to konfigurationer - 8 gigabyte og 16 gigabyte til henholdsvis 299 dollar og 399 dollar. Begge modeller forventes at være i forretningerne om "få uger", siger Steve Jobs, og tilføjer: "Vi afsender dem i september - i god tid før julehandlen."

IPod Classic

Apple har tilføjet ordet "Classic" til den oprindelige IPod med indbygget videoafspilningsfunktion. Classic styres af det kendte klik-hjul og er i den ny udgave i metaldesign, der samtidig er gjort tyndere. Foruden 160 gigabyte-modellen til 349 dollar er der en 80 gigabyte til 249 dollar. Begge modeller kunne allerede onsdag købes i USA.

IPod nano

Ligesom storebroderen kan Nano nu afspille video og spil samt naturligvis musik og fotos, dertil kommer 'Cover Flow', der er visning af albumcovers, som det kendes fra iTunes og iPhone. For at imødekomme de nye krav er Nano udstyret med en 2"-skærm (tidligere 1,5") og viser 320x240 pixels.

Den fås i farverne rød, sølv, blå og grøn. Sølv-versionen findes i en fire gigabyte-udgave til 149 dollar. Otte gigabyte-versionerne findes i alle farver og koster 199 dollar. Nano forventes i handlen den kommende weekend.

IPod shuffle

IPod Shuffle er ligeledes blevet peppet lidt op. Den kan nu erhverves i nye farver: sølv, grøn, lilla og blå - dertil kommer en rød model, hvor overskuddet fra salget går til sygdomsbekæmpelse i Afrika.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S